Przegląd prasy - 8 września 2001 r., sobota
Przegląd prasy - 8 września 2001 r., sobota
* Rzeczpospolita: Większość czuje się bezpiecznie
Średnio co trzeci Polak boi się utraty pracy lub obniżenia dochodów. Tyle samo osób obawia się, że może paść ofiarą napadu lub zachorować. Większość z nas czuje się jednak bezpiecznie - i w pracy, i na ulicy.
Najwięcej osób obawia się, że w ciągu najbliższego roku będą otrzymywali niższe zarobki. Takie lęki trapią 38% dorosłego społeczeństwa. Mimo rosnącego bezrobocia i kiepskich prognoz gospodarczych, 65% nie obawia się, że w ciągu najbliższego roku straci pracę. Wypowiedzenia lęka się jedna trzecia Polaków. Spora grupa osób - 35% obawia się też, że w ciągu roku może zachorować. 55% nie martwi się jednak o swoje zdrowie.
Więcej: *"Rzeczpospolita" - Większość czuje się bezpiecznie"Rzeczpospolita" - Większość czuje się bezpiecznie
Rzeczpospolita: Gra o dekodery
Prawa telewizyjne do pokazywania meczów na piłkarskich mistrzostwach świata w 2002 roku ma Polsat. Właściciel stacji, Zygmunt Solorz, zapowiedział niedawno, że mecze Polaków będzie można oglądać wyłącznie na platformie cyfrowej w kodowanym paśmie Polsat Sport. Według naszych informacji to tylko gra Solorza, obliczona na sprzedaż jak największej liczby dekoderów.
O co więc w tym wszystkim chodzi? O pieniądze. Nie jest tajemnicą, że Polsat ma kłopoty finansowe. Dużo kosztuje budowa nowej siedziby, niektóre przedsięwzięcia programowe nie były udane. Zygmunt Solorz gra na nastrojach. Niedługo Wizja TV i Canal Plus formalnie się połączą i utworzą wspólną platformę cyfrową. Solorz zapewne marzy, żeby cyfrowy Polsat również wszedł do nowej platformy. Chce sprzedać jak najwięcej dekoderów, by mieć kartę przetargową w negocjacjach.
Więcej: *"Rzeczpospolita" - Gra o dekodery"Rzeczpospolita" - Gra o dekodery*
Życie: Wyborczy zeszyt posła
Jan Sieńko, poseł SLD ze Słupska, rozdaje dzieciom w podsłupskich wsiach zeszyty ze swoim zdjęciem na okładce. - Myślałem, że agitacja wśród młodzieży jest zakazana - oburza się jeden z rodziców. Parlamentarzysta jest zdziwiony jego reakcją.
Według posła SLD, zeszyty nie mają nic wspólnego z kampanią, bo nie zawierają logo partii ani numeru listy, z której startuje, tylko najlepsze życzenia z okazji nowego roku szkolnego. Druk zeszytów zleciłem już dawno, a teraz rozdaję je najbiedniejszym dzieciom, także tym, które ucierpiały w powodzi. - 23 zeszyty dla ucznia i długopis to taki mój wkład w wyprawki dla powodzian, bo wolę wydawać pieniądze na rzeczy użytecznie niż nikomu nic niedające plakaty.
Więcej: *"Życie" - Wyborczy zeszyt posła"Życie" - Wyborczy zeszyt posła*
Nasz Dziennik: Są pierwsi świadkowie
Pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku udało się dotrzeć do osób, które mogą być świadkami zbrodni w Brzostowicy Małej (Białoruś). We wrześniu 1939 roku miejscowi komuniści, Białorusini i Żydzi, w okrutny sposób wymordowali wszystkich polskich mieszkańców Brzostowicy. - Poszukiwane są kolejne osoby, które posiadają dane na temat tej zbrodni - mówi prokurator Radosław Ignatiew.
Życie Warszawy:Mafijne macki
Polska znalazła się w centrum zainteresowania zagranicznych mafii. Po zlikwidowaniu przez policję struktur "Pruszkowa", "Wołomina" i ich satelitów coraz bardziej bezwzględne i liczne są grupy z byłego Związku Radzieckiego, Ameryki Południowej i Azji. Mafia rosyjska, zwłaszcza z rejonów Moskwy i Sankt Petersburga, założyła w naszym kraju setki spółek, które stanowią zaplecze finansowe dla handlu narkotykami, bronią, a także materiałami promieniotwórczymi. Jednocześnie zajmują się one praniem brudnych pieniędzy. Z kolei najbardziej hermetyczne, dla policji, gangi z Wietnamu przez parabanki wyprowadzają z naszego kraju miliony dolarów, zarabiają też krocie na oszustwach celnych.
W Polsce działają mafie: ormiańska (haracze, kradzieże samochodów), turecka (handel heroiną), bułgarska (prostytucja, handel ludźmi), albańska (handel bronią i narkotykami, przemyt ludzi), czeczeńska (bandyci do zadań specjalnych, przemyt ludzi), ukraińska (morderstwa na zlecenie i haracze), a także kartele z Kolumbii i narkogangi z Nigerii.
Więcej: *"Życie Warszawy" - Mafijne macki"Życie Warszawy" - Mafijne macki*
Trybuna: Wagary obowiązkowe
- Super! - stwierdził 16-latek na wieść o tym, jak w jego szkole przebiegać będą nowe matury. - Dwa dni laby przy egzaminach próbnych, a potem hulaj dusza! Od połowy marca nie będzie zajęć. Jego kolega z klasy maturalnej jest mniej zachwycony. - Matmę zdam, ale polski, angielski? Nie wiem, jak się do tego zabrać. I czy w ogóle zdążę...
Rok szkolny dopiero się zaczął, a już uczniowie liceum wybierają się na wycieczki, planują wyjścia do kina i w tzw. plener. Powód? Reforma oświaty, która zapukała do szkolnych drzwi, przysporzyła im wolnych dni. Pierwsze już za tydzień - 18 i 19 września próbna nowa matura: z matematyki i wybranych przedmiotów. Co z zajęciami dla młodszych klas? Oczywiście, będą miały wolne.
Więcej: *"Trybuna" - Wagary obowiązkowe"Trybuna" - Wagary obowiązkowe*
Prawo i Gospodarka: Plony szarej strefy
Ponad 10 mld zł rocznie tracą poszczególne działy gospodarki z tytułu funkcjonowania firm stosujących praktyki nieuczciwej konkurencji, zwane szarą strefą.
Zjawisko szarej strefy ze szczególną siłą występuje w branży mięsnej, informatycznej, budowlanej i drzewnej. W branży informatycznej zdominowała średnio około 45% krajowego rynku; 60% oprogramowania wykorzystywanego w ub.r. stanowiły kopie pirackie, a 30% przypadło na dystrybucję komputerów. W branży mięsnej do szarej strefy należy ponad 40% krajowego rynku, 35% rynku zagospodarowały firmy działające nielegalnie w sektorze budowlanym i około 30% w przemyśle drzewnym. Ponadto zjawisko szarej strefy spotykane jest w przemyśle lekkim i chemicznym - produkcji farb, lakierów i tworzyw sztucznych. (an)