Cyrk w Nowej Kachowce. Okupant uspokajał, za nim zalało pałac
Przedstawiciel okupantów w obwodzie chersońskim opublikował film po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce. Zapewnia, że miasta położone w dole Dniepru są bezpieczne. W tle widać jednak zalany pałac kultury, gdzie woda sięga pierwszego piętra.
Nad ranem Ukraińcy poinformowali, że Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Zalane zostały okoliczne miejscowości. Moskwa oczywiście temu zaprzecza i oskarża Kijów o atak terrorystyczny.
Narzucony przez Rosję "gubernator" obwodu chersońskiego Wołodymyr Sałdo nagrał film w Nowej Kachowce, w którym zapewnia, że w mieście "nie ma paniki".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksplozja zapory w Nowej Kachowce. Nagrania po ataku Rosjan
- Nowa Kachowka i wszystkie miasta położone w dole rzeki, Ołeszki, Hoła Prystań i sam Chersoń żyją. Ludzie spokojnie poruszają się. Właśnie jechałem ulicą: stacje benzynowe, niektóre sklepy, a nawet przedsiębiorstwa pracują - powiedział. - Kilka przecznic stąd obecność dużej ilości wody nie jest w ogóle odczuwalna - przekonywał.
Kolaborant dodatkowo stwierdził, że "małe kłopoty" miną, gdy poziom wody opadnie, a według niego nastąpi to "wkrótce".
Internauci zauważają, że przez okno gabinetu Sałdo widać zalany Pałac Kultury w Nowej Kachowce. Woda sięga tam pierwszego piętra. Niektórzy żartują, że kolejne orędzie samozwańczy "gubernator" nagra z łodzi.
Urzędnik okupańczej administracji dodał także, że Rosjanie przygotowali władze dla chcących się ewakuować. - Ale ludzie rozumieją, że to nie jest na stałe (...) Mamy szacunki, według których cała sytuacja potrwa nie dłużej niż trzy dni - powiedział.
Rosjanie okupują część obwodu chersońskiego
Część obwodu chersońskiego jest wciąż okupowana przez Rosjan. Moskwa oficjalnie uznaje region za swoje terytorium, powołując się na nielegalne referendum przeprowadzone pod koniec września 2022 roku.
Do akcji wysadzenia zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze Rosjanie byli przygotowani od lata 2022 roku, kiedy ich siły uciekały z Chersonia. We wtorek rano, gdy doszło do zniszczenia zapory, rosyjskie wojsko publikowało na Telegramie materiał filmowy z ewakuacji Sił Zbrojnych Ukrainy z wysp w pobliżu zniszczonej elektrowni wodnej.
Czytaj więcej: