Trwa ładowanie...
IAR

Przed 5. rocznicą katastrofy będzie lokalizacja pomnika smoleńskiego

Być może uda się przed 5. rocznicą katastrofy smoleńskiej określić lokalizację pomnika. Władze Warszawy zaproponowały trzy miejsca w których mogłoby stanąć upamiętnienie ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
Share
Pl. Unii Lubelskiej w Warszawie - jedna z proponowanych lokalizacji
Pl. Unii Lubelskiej w Warszawie - jedna z proponowanych lokalizacjiŹródło: wikimedia.org, Fot: Adrian Grycuk/CC BY SA 3.0
d320l0l

Ratusz proponuje: okolice Placu Piłsudskiego (na tyłach ogrodu Ministerstwa Kultury), Plac Unii Lubelskiej i ul. Marszałkowską przy Ogrodzie Saskim.

Władze miasta chcą, żeby pomnik stanął w miejscu reprezentacyjnym. Jak mówi rzecznik Ratusza Bartosz Milczarczyk, zaproponowane miejsca leżą w ścisłym centrum i zapewniają godne upamiętnienie. - Ostateczny wybór miejsca powinien być efektem kompromisu - podkreśla rzecznik.

Pomnik smoleński nie może stanąć na Krakowskim Przedmieściu. - To niemożliwe. To obszar objęty ochroną zabytków i żadnej ingerencji nie może tu być - wyjaśnia Bartosz Milczarczyk.

d320l0l

Tempo prac nad wyborem lokalizacji zależy od prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale jest szansa, że jeszcze przed 10 kwietnia poznamy miejsce, gdzie stanie pomnik. - Konieczne jest jeszcze spotkanie z rodzinami ofiar katastrofy, więc trudno wskazać ostateczny termin, ale istnieje możliwość, że może to nastąpić przed 5 rocznicą katastrofy - dodaje rzecznik warszawskiego Ratusza.

W ubiegłym roku część rodzin ofiar katastrofy pod Smoleńskiem napisała list do prezydenta Bronisława Komorowskiego z apelem o wsparcie idei budowy pomnika. Prezydent jesienią spotkał się z sygnatariuszami listu i obiecał, że po wyborach samorządowych zdecyduje czy zaangażuje się w tę ideę.

Zobacz również: Lasek: kolejna opinia biegłych potwierdza ustalenia komisji Millera

d320l0l

Podziel się opinią

Share
d320l0l
d320l0l
Więcej tematów