Przeciwwskazania do szczepienia AstraZenecą. Kiedy należy je odłożyć?
Europejska Agencja Leków po wykonanych badaniach potwierdziła, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i nie wykazała, że powoduje ona zwiększone ryzyko zakrzepów. Producent szczepionki przeciw COVID-19 przypomina o przeciwwskazaniach do szczepienia.
Szczepionka AstraZeneca to jeden z preparatów, który na całym świecie stosowany jest przeciw COVID-19. Jednak część krajów zawiesiła na jakiś czas możliwość szczepień ze względu na podejrzenie zwiększonego ryzyka zakrzepicy u osób, które skorzystały ze szczepionki. Choć Europejska Agencja Leków wykluczyła takie powikłania, to wciąż nie wszędzie preparat AstraZeneca jest powtórnie stosowany.
Szczepionka AstraZeneca. Jakie przeciwwskazania?
Powikłania po skorzystaniu szczepionki związane są między innymi z przeciwwskazaniami do szczepienia. Producent wymienił ich kilka. Według danych przekazanych przez AstraZeneca, osoby, które wykazują nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych nie powinny być w ogóle szczepione tym preparatem.
Dlatego po szczepieniu zaleca się obserwację przez 15 minut, co ma wykluczyć wystąpienie reakcji anafilaktycznej. Jeśli taka reakcja wystąpiła po pierwszym szczepieniu, to nie należy podawać drugiej dawki.
Przeciwwskazania do szczepienia AstraZenecą. Kiedy należy odłożyć szczepienie?
Producent przypomina, że szczepienie należy odłożyć u osób, które przechodzą ostrą infekcję, w której występuje gorączka lub ostre zakażenie. AstraZeneca w specyfikacji założyła, że łagodne infekcje, przeziębienia i niewielka gorączka nie są przeciwwskazaniem do szczepienia.
Uważać muszą także osoby z małopłytkowością lub z innymi zaburzeniami krzepnięcia krwi. Ostrożnie podawać szczepionkę AstraZeneca należy też osobom cierpiącym ze względu na możliwość krwawienia lub występowania siniaków.