Trwa ładowanie...
03-11-2015 02:46

Przecieki ws. reformy Kurii Rzymskiej. "Sabotowało ją otoczenie papieża Franciszka"

Zapoczątkowana przez Franciszka reforma Kurii Rzymskiej natrafia na zdecydowany opór części jej dostojników. Dotyczy to szczególnie spraw finansowych. Próbuje to udowodnić w swojej książce zatytułowanej "Chciwość" włoski dziennikarz śledczy Emiliano Fittipaldi, wykorzystujący poufne dokumenty udostępnione mu przez dwie osoby, którym grozi za to teraz w Watykanie do ośmiu lat więzienia.

Share
Przecieki ws. reformy Kurii Rzymskiej. "Sabotowało ją otoczenie papieża Franciszka"Źródło: PAP/EPA, fot: Maurizio Brambatti
d3j2upy

Objęci śledztwem watykańskiej prokuratury 54-letni hiszpański prałat Lucio Angel Vallejo Balda i Włoszka Francesca Chaouqui pracowali w specjalnej komisji, która na zamówienie Franciszka przygotowała projekt reformy watykańskich finansów. Na podstawie otrzymanych od nich poufnych dokumentów Emiliano Fittipaldi stwierdza, że reforma ta się nie powiodła, ponieważ sabotowało ją najbliższe otoczenie papieża.

"Moja książka nie mówi o Franciszku, ale o Kościele, który sądząc po tych dokumentach nie zachowuje się tak, jak papież by sobie życzył" - dodał autor.

Na podstawie pochodzących z tego samego źródła dokumentów powstała druga książka, która także ukaże się w czwartek. Watykan ma pretensję do ich autorów, że wykorzystali skradzione materiały, czym nie przyczynili się do ustalenia prawdy ani nie pomagają papieżowi w realizacji jego posłannictwa.

Zobacz również: Ostre słowa papieża o gejowskich małżeństwach

d3j2upy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j2upy
d3j2upy
Więcej tematów