Trwa ładowanie...

Prymas Polski przy urnie. Mówi o dekalogu

Prymas Polski, abp Wojciech Polak, oddał głos w wyborach samorządowych. Jego zdaniem udział w wyborach, to nie tylko prawo, ale i obowiązek katolika. Tłumaczył, że wynika ono z dekalogu.

Prymas Polski przy urnie. Mówi o dekaloguPrymas Polski przy urnie. Mówi o dekaloguŹródło: PAP, fot: PAP/Jakub Kaczmarczyk
d1i4c0f
d1i4c0f

Prymas Polski, abp Wojciech Polak, oddał swój głos w Szkole Podstawowej nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego. Zanim jednak wszedł do lokalu wyborczego, podkreślił, że głosowanie to nie tylko prawo, ale przede wszystkim obowiązek każdego obywatela.

- Głosowanie to nasza odpowiedzialność, którą wyrażamy za naszą ojczyznę, kiedy decydujemy się na udział w wyborach parlamentarnych, a teraz także w wyborach samorządowych. To bezpośrednia odpowiedzialność za naszą małą ojczyznę, za miejsce, w którym żyjemy, gdzie codziennie prowadzimy swoje życie - zaznaczył abp Polak.

Na pytanie, czy sam zachęca wiernych do udziału w głosowaniu, a także czy uczestnictwo w wyborach można traktować jako obowiązek katolika, hierarcha podkreślił, że "głosowanie w wyborach jest zawsze obowiązkiem moralnym".

d1i4c0f

Prymas: Zawsze w wolnych wyborach głosuję

- Dlatego, że tak jak mamy obowiązek czci wobec ojca i matki, to z czwartego przykazania dekalogu wychodzi również ta nasza cześć, szacunek, ale i odpowiedzialność za tę ojczyznę, za tę ziemską matkę, w której żyjemy - powiedział prymas.

Prymas Polski zauważył również, że "jeżeli chodzi o samą zachętę do tego, żeby podjąć wysiłek pójścia i głosowania", to on sam bardzo często do tego zachęca.

- Zawsze w wolnych wyborach głosuję, nie mam nigdy tutaj jakichś oporów wewnętrznych, sumienia, czy czegokolwiek innego, i stąd też trochę swoim świadectwem, ale też trochę i słowem nieraz mówię: pamiętajmy - to jest odpowiedzialność bezpośrednia za kształt tej miejscowości, naszego miasta, regionu, powiatu, województwa, w którym żyjemy - podkreślił.

W niedzielę o godz. 7 rozpoczęło się głosowanie w wyborach samorządowych, w których zostanie wybranych blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

d1i4c0f

W całej Polsce do głosowania uprawnionych jest 29 037 073 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1i4c0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1i4c0f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj