Trwa ładowanie...

Prymas Polski o raporcie na temat nadużyć seksualnych księży

- Wiarygodność tego, co głosimy, może pokazać jedynie zdecydowana polityka oczyszczenia Kościoła z nadużyć seksualnych - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak. I zapowiedział, że w pierwszej połowie 2019 r. powstanie raport na temat skali nadużyć.

Share
Prymas Polski o raporcie na temat nadużyć seksualnych księżyŹródło: East News, fot: Beata Zawrzel
d1ibdv3

Prymas Polski abp Wojciech Polak udzielił wywiadu PAP, w którym odniósł się do sprawy nadużyć seksualnych księży wobec dzieci. Przypomniał papieski "List do Ludu Bożego" z sierpnia tego roku, który pokażywał, że "wobec zjawiska nadużyć seksualnych duchownych wobec małoletnich musimy podejmować nadal bardzo zdecydowane działania" - podaje Onet za PAP.

- Odpowiedzią Kościoła w Polsce na wezwanie papieża było stanowisko w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, które w listopadzie przyjęli biskupi uczestniczący w 381. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Pokazało ono, w jakim momencie jest Kościół w Polsce, jeżeli chodzi o działania dotyczące ochrony małoletnich przed nadużyciami ze strony duchownych - stwierdził w rozmowie z PAP abp Polak.

Raport już niedługo

Prymas powiedział też, że minął czas, kiedy biskupi i przełożeni zakonni mieli przekazać statystyki dotyczące nadużyć. - Myślę, że mamy już dane ze wszystkich podmiotów, które zostały o to poproszone. Teraz opracowaniem tych danych zajmuje się Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Trudno mi w tej chwili podać konkretną datę publikacji, ale spodziewam się, że nastąpi to w pierwszej połowie 2019 roku - powiedział duchowny.

d1ibdv3

Abp Polak przyznał, że problem nadużyć seksualnych wpływa na to, jak młodzi ludzie postrzegają Kościół. - Wiarygodność tego, co głosimy, może pokazać jedynie zdecydowana polityka oczyszczenia Kościoła z nadużyć - zapowiedział.

Czy w polskim Kościele tuszowano przypadki nadużyć seksualnych dokonywanych przez duchownych? - Dzisiaj nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Analizowane przez Instytut Statystyki Kościoła dane rozjaśnią nam być może i w tym względzie sytuację. Mogę tylko odpowiedzieć, że jako biskup diecezji nie zatuszowałem żadnej sprawy, o której wiem. Mamy jasne wytyczne i procedury, według których należy postępować - wyjaśnił.

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ibdv3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ibdv3
Więcej tematów