Trwa ładowanie...
d33uxjr

Pruchnik. Prokuratura w Przemyślu wydaje oświadczenie ws. kukły Żyda

"To nieprawda, że Prokuratura Okręgowa w Przemyślu prowadzi postępowanie w sprawie spalenia kukły w Pruchniku" - informują śledczy. W Wielki Piątek mieszkańcy dokonali symbolicznego linczu na kukle przypominającą Judasza - apostoła który zdradził Jezusa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pruchnik. Tradycja "sądu nad Judaszem" sięga XVIII w., lecz przed kilku laty została zarzucona
Pruchnik. Tradycja "sądu nad Judaszem" sięga XVIII w., lecz przed kilku laty została zarzucona (East News, Fot: BEATA OLEJARKA)
d33uxjr

"Czynności wyjaśniające dotyczące piątkowej inscenizacji wszczęła i prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu" - informuje w oświadczeniu przemyska prokuratura. "Wbrew pojawiającym się w mediach informacjom, policyjnego postępowania nie zlecała prokuratura – była to inicjatywa samej policji" - dodaje. Jeszcze we wtorek rano informowano, że czynności zleciła sama prokuratura.

Wielkanocny rytuał

Kukłę powieszono z czwartku na piątek przy ul. Jana Pawła II w Pruchniku (woj. podkarpackie). Następnego dnia przeniesiono ją w pobliże kościoła, gdzie doszło do "sądu nad Judaszem". Polega on na uderzaniu kijem za każdego srebrnika, którego Judasz otrzymał za wydanie Chrystusa. W sumie było ich 30. W biciu kukły mężczyzny z pejsami uczestniczyły dzieci zachęcane przez dorosłych.

d33uxjr

Później kukłę przeniesiono w pobliże rzeki, odcięto głowę i wrzucono do wody. Jeden z mężczyzn, który prawdopodobnie był organizatorem wydarzenia, głowę kukły spakował do czarnej torby.

Miasto nie wiedziało

Po nagłośnieniu sprawy w mediach, oświadczenie wydał burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła. "W związku z zaistniałym w Wielki Piątek zdarzeniem, polegającym na zorganizowaniu tzw.: "Sądu nad Judaszem” przez niewielką grupę osób, informuję że nikt z Urzędu Miejskiego nie organizował ani nie wydawał zgody na jego przeprowadzenie" - czytamy w oświadczeniu.

d33uxjr

- Faktem jest, że w przeszłości odbywał się taki "Sąd", jednak kilkanaście lat temu został zaniechany. W obecnych czasach, gdy próbuje się przypisać Polakom zbrodnie dokonane przez okupantów podczas II wojny światowej, podobne inscenizacje mogą zostać wykorzystane przez wrogów naszej Ojczyzny jako przykłady rzekomego antysemityzmu Polaków - dodał Szkoła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Michał Kamiński staje w obronie Agaty Kornhauser-Dudy

d33uxjr

Podziel się opinią

Share

d33uxjr

d33uxjr
Więcej tematów