Trwa ładowanie...

Protest przed ambasadą Rosji w Pradze. "Putin jest mordercą"

Około 100 osób zebrało się w niedzielę po południu przed ambasadą Rosji w Pradze. To reakcja na ujawnienie powiązania rosyjskich służb w wybuch w czeskim zakładzie w 2014 r. "Za sztuczne ognie się płaci" - głosił jeden z transparentów.
Share
Protest przed ambasadą Rosji w Pradze. "Putin jest mordercą"
Protest przed ambasadą Rosji w Pradze. "Putin jest mordercą"Źródło: PAP
d1mvvgz

Manifestanci zebrali się przed rosyjską ambasadą w reakcji na informacje przekazane przez władze Czech na temat powiązania służb specjalnych Kremla z wybuchem w składzie amunicji sprzed siedmiu lat, w którym zginęły dwie osoby. Jak relacjonuje PAP, przed placówką dyplomatyczną Rosji zebrało się ok. 100 osób.

- Hańba - krzyczeli demonstranci, a na transparentach mieli wypisane antyrosyjskie hasła: "Zeman (prezydent Republiki Czeskiej Milosz Zeman - przyp. red. ) jest zdrajcą", "Putin jest mordercą. Nic się nie zmieniło” czy "Za sztuczne ognie się płaci".

Jak relacjonuje korespondent agencji, wielu protestujących przyniosło ze sobą flagi Unii Europejskiej i NATO. Policja zatrzymała jedną osobę.

d1mvvgz

Zobacz też: Przemysław Czarnek naciska na powrót do szkół? "Nie tylko on"

Premier Andrej Babisz oraz wicepremier, szef MSW i p.o. ministra spraw zagranicznych Jan Hamaczek poinformowali w sobotę o wydaleniu z Czech 18 rosyjskich dyplomatów, którzy zostali zidentyfikowani jako oficerowie służb specjalnych Rosji.

Z ustaleń czeskiej służby bezpieczeństwa BIS wynika, że rosyjskie służby specjalne były zaangażowane w eksplozję w wojskowym składzie amunicji w Vrbieticach.

d1mvvgz

Premier Andrej Babisz chce ujawnienia raportu służb w tej sprawie.

NATO wspiera Czechy. "Szkodliwa działalność Rosji"

Ambasador Czech w Rosji Vitiezslav Pivońka został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - podała w niedzielę po południu agencja TASS.

Z kolei przedstawiciel NATO przekazał w niedzielę, że Sojusz wspiera Czechy - jako swojego członka - w śledztwie w sprawie "szkodliwej działalności Rosji na czeskim terytorium, będącej wynikiem niebezpiecznego zachowania" Moskwy". Wcześniej o wsparciu dla władz Czech zapewnił polski resort dyplomacji.

  PAP
Źródło: PAP

Rosja reaguje na wydalenie dyplomatów z Czech. Złowrogie słowa

MSZ Rosji uznało decyzję Czechów za "prowokację" i zapowiedziało, że podejmie działania odwetowe.

d1mvvgz

Wcześniej wiceszef komisji spraw zagranicznych w Radzie Federacji (wyższej izbie parlamentu Rosji) Władimir Dżabarow stwierdził, że "odpowiedź Rosji powinna być proporcjonalna".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1mvvgz

Podziel się opinią

Share
d1mvvgz
d1mvvgz
Więcej tematów