Prokuratura zajmie się Macierewiczem. Sprawdzi, czy nie blokował publikacji na swój temat
Prokuratura wszczęła postępowanie, w którym zbada, czy były szef MON Antoni Macierewicz nie nadużył uprawnień i nie próbował zablokować publikacji swojej biografii. W tej sprawie śledczy przesłuchają byłego ministra oraz jego współpracowników.
20.12.2018 17:58
- W 2017 r. ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz doniósł do Prokuratury Wojskowej, że podejrzewa mnie o przestępstwo terrorystyczne z art. 224 Kodeksu Karnego i znieważenie organu konstytucyjnego, za który się najwyraźniej uznał, czyli złamanie art. 226 KK. To pierwsze przestępstwo miało polegać na rzekomym stosowaniu przemocy i gróźb bezprawnych wobec ministra - twierdzi autor książki "Macierewicz i jego tajemnice" Tomasz Piątek.
Zdaniem pisarza, zarzuty Macierewicza były absurdalne. Były szef MON rzekomo powiedzieć, że Piątek działał w celu ograniczenia zdolności obronnej Polski, a jego publikacja "narażała na szwank dobre stosunki Polski i USA". Jak poinformował pisarz, prokuratura ma wszcząć w tej sprawie postępowanie.
- Za nadużycie stanowiska w celu osiągnięcia korzyści osobistej - zastraszenia dziennikarza, żeby nie zajmował się jego rosyjskimi powiązaniami, grozi do 10 lat więzienia. To, co zrobił - straszenie mnie i innych dziennikarzy - rzuca na niego jeszcze gorsze światło niż to, w którym widzieliśmy go dotychczas. Tak nie postępuje człowiek niewinny - ocenia Piątek.
Początkowo prokuratura nie chciała wszcząć postępowania ws. nacisków Macierewicza. W kwietniu tego roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa argumentując, że były szef MON "działał w dobrej wierze". Tomasz Piątek złożył jednak zażalenie na tę decyzję. W odpowiedzi, 19 grudnia 2018 r. Sąd Rejonowy w Warszawie nakazał prokuraturze wszcząć postępowanie ws. byłego szefa MON.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl