Trwa ładowanie...
d3ovv31
17-02-2006 09:30

Projekt ustawy powołującej CBA trafił do sejmowych komisji

Projekt ustawy powołującej Centralne Biuro
Antykorupcyjne trafił do sejmowych komisji Administracji i Spraw
Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

d3ovv31
d3ovv31

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnosił klub SLD. Za odrzuceniem projektu głosowało 49 posłów, przeciw było 362, a sześciu wstrzymało się od głosu.

Jeszcze przed głosowaniem Ryszard Kalisz (SLD) zadeklarował, że Sojusz wycofa wniosek o odrzucenie projektu, jeśli zmienią się zasady powoływania szefa CBA. SLD chce, by wybierał go Sejm z kandydatów wskazanych przez kolegium CBA, podobnie jak powołuje się prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Rząd zapisał w projekcie, że szefa CBA powołuje premier.

Pełnomocnik rządu ds. zwalczania korupcji Mariusz Kamiński powiedział, że propozycja SLD jest "w sposób oczywisty sprzeczna z konstytucją".

Według rządowego projektu, CBA ma być nową służbą specjalną państwa, ma ścigać korupcję, m.in. w instytucjach publicznych i samorządzie terytorialnym, zwalczać przestępstwa godzące w interesy ekonomiczne państwa. Ma sprawdzać oświadczenia majątkowe osób publicznych.

CBA będzie podlegać premierowi. Pierwszym szefem zostanie obecny sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu Mariusz Kamiński. CBA ma liczyć około 500 osób. Biuro przejmie część kompetencji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Budżet na 2006 rok ma wynieść 70 mln zł.

d3ovv31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ovv31
Więcej tematów