Trwa ładowanie...
d1hqk7y

Projekt kompleksowej zmiany prawa pracy

Zwolnienie pracodawcy z obowiązku zapłaty za czas choroby pracownika i wstępne badania na koszt zatrudnianego - zakłada m.in. projekt zmian w kodeksie pracy przygotowany przez resortową komisję ds. reformy prawa pracy.

d1hqk7y
d1hqk7y

Projekt zakłada ponadto, że długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony powinna być uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy, a nie od stażu pracy ogółem. I tak np. przy stażu do 3 lat okres wypowiedzenia wynosiłby 2 tygodnie, przy ponad 3-letnim stażu - 3 miesiące. Regulamin wynagradzania, według projektu, powinien obowiązywać w zakładach zatrudniających powyżej 20 pracowników (obecnie powyżej 5).

Proponuje się, by dominującą formą zatrudnienia była umowa o pracę, natomiast ograniczona zostałaby ochrona pracownika ze względu na funkcję pełnioną w związku zawodowym.

Wiceminister Adam Zdebski, zajmujący się w ministerstwie problematyką rynku pracy, powiedział PAP, że problemem jest pozycja pracowników, którzy są członkami związków zawodowych, i nieograniczona ich ochrona. Członka władz związku zawodowych nie można zwolnić nawet jak popełni kilka przestępstw - mówił Zdebski.

Inne założenia projektu, to zrewidowanie przepisów o pracy w godzinach nadliczbowych i skrócenie urlopu wychowawczego do roku. Pracami komisji ds. reformy prawa pracy powołanej przy ministerstwie pracy kieruje prof. Tadeusz Zieliński.

Szczegóły dotyczące kompleksowej zmiany prawa pracy znane będą po środowej konferencji w Ministerstwie Pracy. W spotkaniu swój udział zapowiedział szef resortu Jerzy Hausner.(aka)

d1hqk7y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hqk7y
Więcej tematów