Trwa ładowanie...
d2bk90f

Prognoza pogody na dziś - 19 maja. Gdzie jest burza? Idą nawałnice z gradem

Pogoda znów może sprawić nam kłopoty. Niedzielne popołudnie przyniesie gwałtowne burze z gradem niemal w całej Polsce. IMGW wydał alerty, a synoptycy ostrzegają przed lokalnymi nawałnicami.
Share
Gdzie jest burza? Wieczorem strefa burzowa nie obejmie tylko krańców południowo-zachodnich
Gdzie jest burza? Wieczorem strefa burzowa nie obejmie tylko krańców południowo-zachodnichŹródło: Twitter.com/Windy/screen
d2bk90f

Pogodę w Polsce kształtuje zatoka niżowa znad Niemiec. Z południa wciąż napływają ciepłe i wilgotne masy powietrza, co sprawi, że w ciągu dnia w całym kraju tworzyć się będą mocno wypiętrzone chmury kłębiaste Cumulonimbus. To one przynoszą deszcz i burze. Przed godz. 9 grzmiało i błyskało już w okolicach Leszna w Wielkopolsce.

Uwaga! Najgwałtowniejsze, popołudniowe burze z intensywnym, ulewnym deszczem, gradem oraz z porywistym wiatrem do 80 km/h spodziewane są na północy, wschodzie, w centrum oraz w pasie gór i przedgórza (od Sudetów przez Beskidy i Tatry po Bieszczady) - alarmują w ostrzeżeniu dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Lokalnie gwałtowne burze mogą nawet przyjmować charakter krótkotrwałych nawałnic. W piątek podczas burzy w okolicach Dobrego Miasta w woj. warmińsko-mazurskim przeszła trąba powietrzna.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla trzech województw. Ostrzeżenia obowiązują mieszkańców Warmii i Mazur, Mazowsza oraz Lubelszczyzny. Prognoza ostrzeżeń zakłada ich przedłużenie i rozszerzenie.

   IMGW/pogodynka.pl
Źródło: IMGW/pogodynka.pl

Mimo deszczu i burz termometry będą wskazywać wysokie wartości. Na zachodzie i południu kraju temperatura wyniesie od 24 do 25 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej będzie na północnym wschodzie Polski, gdzie słupki rtęci wskażą od 20 do 23 kresek.

W nocy przerwa, a w poniedziałek powtórka

Z nastaniem nocy - tak jak w piątek i sobotę - na przeważającym obszarze kraju pogoda poprawi się i burze pozanikają.

d2bk90f

Jedynie w pierwszej części nocy na północy i północnym wschodzie Polski (w pasie od Zachodniopomorskiego i Pomorskiego przez wschodnie Mazowsze po Podlasie i północną Lubelszczyznę) jeszcze miejscami zagrzmi, ale burze będą już coraz słabsze i będą stopniowo zanikać.

W poniedziałek ponownie zapowiada się mocno dynamiczna, burzowa aura.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Pedofilia w kościele. Zasłonili pomnik księdza w Licheniu

Źródło: cumulus.wroc.pl/pogodynka.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bk90f

Podziel się opinią

Share
d2bk90f
d2bk90f
Więcej tematów