Trwa ładowanie...

Prognoza dla miast w sylwestra i Nowy Rok. Pogoda podczas koncertów

Nieuchronnie zbliżamy się do ostatniego dnia roku. Część Polaków spędzi sylwestrową noc na świeżym powietrzu na imprezach plenerowych m.in. w Zakopanem i Warszawie. Sprawdziliśmy, jakie niespodzianki szykuje nam pogoda na powitanie 2019 roku.

Prognoza dla miast w sylwestra i Nowy Rok. Pogoda podczas koncertówŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d9us4c4
d9us4c4

Od paru dni Polska jest na skraju dość rozległego ośrodka wyżowego, który króluje nad Francją oraz Niemcami. To za jego sprawą cyrkulacja zachodnia (strefowa), czyli napływ mas powietrza z rejonu Atlantyku, dociera do nas północną częścią grzbietu tego układu i dalej spływa do nas od strony północno-zachodniej.

Ośrodki niskiego ciśnienia, które raz po raz docierają do Polski, wędrują północną częścią Europy, by w środowisku prądu strumieniowego, (który również widoczny jest nad Polską) do niej dotrzeć. Sytuacja z układem wyżowym na zachodzie może pozostać dłużej, przez co pogoda będzie nieco bardziej przewidywalna w te najbliższe dni.

Co więc nas czeka w Sylwestra i Nowy Rok? Postanowiliśmy podzielić prognozę na ogólną oraz dla tę dla miast, w których odbędą się większe imprezy plenerowe.

d9us4c4

Ostatni dzień roku zatem na przeważającym obszarze Polski upłynie pod znakiem zachmurzenia umiarkowanego oraz dużego. Przejaśnienia możliwe są w pasie Pomorza środkowego oraz gdzieniegdzie na Kujawach. Opady deszczu możliwe są przede wszystkim we wschodnich regionach naszego kraju. W górach oraz na terenach wyżej położonych opady śniegu mogą być chwilami nawet intensywne.

Noc Sylwestrowa przyniesie uspokojenie aury.

Śnieg padać powinien jedynie w Bieszczadach. Z kolei od północnego-zachodu zacznie nasuwać się kolejna strefa - związana z głębokim niżem skandynawskim. Na zachodzie Polski nie są wykluczone opady deszczu.

Nocą w wyżej położonych miejscowościach możliwy jest spadek temperatury nawet do -6 stopni. Na wschodzie i w centrum będzie od -2 do +1 stopnia, na Pomorzu nawet +4 stopnie, a na krańcach zachodnich +6 stopni. Wiatr umiarkowany, nocą będzie się powoli wzmagał od strony Pomorza, gdzie porywy już mogą osiągać 60 km/h.

WP/Cumulus
Źródło: WP/Cumulus

Nowy Rok przyniesie nam postępującą od północnego-zachodu szeroką strefę opadów deszczu, a w górach śniegu.

d9us4c4

Padać będzie niemal przez cały dzień, a więc pogoda idealna na leczenie dolegliwości dnia poprzedniego. Na szczęście na termometrach (poza górami, gdzie zanotujemy lekki minus) wszędzie od 2 do nawet 7 stopni (zachodnie województwa).

Wiatr cały czas będzie się rozpędzał, by lokalnie osiągnąć 70-80 km/h. W górach i nad morzem do 90-100 km/h.

WP/Cumulus
Źródło: WP/Cumulus
Prognoza dla miast

ZAKOPANE

Noc sylwestrowa upłynie pod znakiem zachmurzenia dużego z zanikającymi opadami śniegu, których w ciągu dnia można spodziewać się nawet w wysokości 12-14 cm. Temperatura może nocą spaść do nawet -10 stopni. Wiatr jeszcze będzie wiał słabo z kierunku północno-zachodniego. Można powiedzieć, że to idealna aura na wielką fetę w niemal bajkowym, zimowym krajobrazie.

d9us4c4

Nowy Rok przywita mieszkańców Podhala zachmurzeniem dużym. Wieczorem nasunie się kolejna strefa opadów śniegu, który może prószyć intensywnie. Spodziewamy się znacznego przyrostu pokrywy śnieżnej o kolejne 5-10 cm. Na termometrze lekki minus (do -3 stopni). Wiatr będzie wiał umiarkowanie i silnie - w porywach osiągając 70 km/h.

WARSZAWA

Po opadach w ciągu dnia wieczorem oraz nocą możliwe są przejaśnienia. Co za tym idzie padać nie powinno. Na termometrach około 1, 2 stopnie na plusie.

O poranku w pierwszy dzień nowego 2019 roku zachmurzenie zacznie się zwiększać, aż do wystąpienia opadów deszczu, które chwilami mogą być dość intensywne. Będzie ciepło i wietrznie. Na termometrach około 5-6 stopni. Wiatr umiarkowany i silny, osiągający 60-70 km/h, wiejący z kierunku zachodniego.

CHORZÓW

Imprezowa noc upłynie pod znakiem zachmurzenia umiarkowanego oraz dużego. Po porannych opadach nie powinno być śladu, więc parasoli zabierać nie trzeba. Będzie chłodno, ale na plusie. Spodziewana temperatura nocą, to około 2 stopnie na plusie. Wiatr jeszcze słaby, chwilami umiarkowany.

d9us4c4

Nowy Rok niestety przyniesie spore opady, które późnym popołudniem pojawią się nad miastem. Chwilami może padać mocno przy mocnym, zachodnim wietrze, który w porywie może osiągać 60 km/h. Będzie ciepło. Maksymalna temperatura w ciągu dnia może sięgnąć 4 stopni na plusie.

WROCŁAW

Wieczór i noc z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym. W pierwszej części wieczoru niewykluczony opad deszczu (dosłownie symboliczny). Noc sylwestrowa z rozpogodzeniami i temperaturą oscylującą w okolicach zera. Wiatr jeszcze słaby, chwilami jedynie umiarkowany.

Pierwszy stycznia to zachmurzenie całkowite - z możliwością wystąpienia opadów deszczu w drugiej części dnia. Temperatura będzie rosnąć i po południu może dobić do 6 stopni na plusie. Wiatr umiarkowany i silny, w porywach osiągający 60-70 km/h, będzie wiał z kierunku zachodniego.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9us4c4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9us4c4
Więcej tematów