PolskaProf. Zoll krytycznie o wniosku premiera do TK. "Nieporozumienie"

Prof. Zoll krytycznie o wniosku premiera do TK. "Nieporozumienie"

- Konsekwencją byłoby praktycznie wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej - powiedział prof. Andrzej Zoll, pytany o możliwe następstwa decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. wniosku premiera o uznanie wyższości prawa polskiego nad unijnym.

Prof. Zoll krytycznie o wniosku premiera do TK: Nieporozumienie
Prof. Zoll krytycznie o wniosku premiera do TK: Nieporozumienie
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Mateusz Skwarczek
Radosław Opas

W środę Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny ma zająć się sprawą nadrzędności prawa polskiego nad prawem unijnym. TK rozpatrzy wniosek Mateusza Morawieckiego, który zaskarżył trzy przepisy Traktatu o Unii Europejskiej. O skutkach, które mogłyby nastąpić po ewentualnym uznaniu wyższości prawa krajowego nad ustanowionym przez UE, mówił we wtorek prof. Andrzej Zoll.

- Konsekwencją byłoby praktycznie wyprowadzanie Polski z UE. Państwo, które się decyduje na członkostwo, musi przestrzegać tych zasad, które są w traktatach. Nie ma mowy o tym, aby prawo UE mogło być wyłączane ze względu na takie czy inne uregulowanie w polskim ustawodawstwie - powiedział były prezes Trybunału Konstytucyjnego na antenie TVN24.

Podkreślił, że "jeżeli jest jakaś niezgodność regulacji w polskiej konstytucji z prawem unijnym, to mamy dwa wyjścia". - Albo zmienić polską konstytucję, albo starać się o zmianę tej regulacji w prawie UE. Trzecia możliwość to jest wyjście z UE - ostrzegł prawnik. Zdaniem prof. Zolla, "w ogóle rozpatrywanie tej sprawy i wniosek premiera jest nieporozumieniem".

Zobacz też: Przemysław Czarnek znów szokuje. Reakcja europosłanki PiS

Polexit realny? Prof. Zoll chwali pomysł Tuska

Podczas konwencji krajowej PO w Płońsku Donald Tusk ostrzegał przed wyjściem Polski z Unii Europejskiej. Były premier zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, aby wspólnie zmienić konstytucję, co zapobiegłoby pochopnemu opuszczeniu UE.

- To jest bardzo dobry pomysł. Moim zdaniem to musi iść w tym kierunku, żeby była zgoda 2/3 posłów w Sejmie, ale też 2/3 senatorów w Senacie. Wydaje mi się, że to jest ważne zabezpieczenie przed jakimiś niezupełnie rozsądnymi pomysłami. Dzisiejsza możliwość opuszczenia UE jest za łatwa - powiedział prof. Andrzej Zoll.

Pytany o ewentualne referendum ws. wyjścia Polski z Unii, stwierdził, że "to jest rozwiązanie, które byłoby do przyjęcia, ale jako alternatywne".

Źródło: TVN24

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (588)