Trwa ładowanie...
d15mojv

Prof. Strzembosz apeluje do Dudy. "Jeżeli konstytucja była zła, to nie trzeba było na nią przysięgać"

Mam nadzieję, że pan prezydent, po różnych przemyśleniach lub pod wpływem różnych osób, zawetuje ustawy o sądownictwie - powiedział prof. Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego. - Nadzieja umiera ostatnia - dodał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Strzembosz przypomniał, że prezydent powinien stać na straży konstytucji.
Prof. Strzembosz przypomniał, że prezydent powinien stać na straży konstytucji. (Agencja Gazeta, Fot: Filip Radwański)
d15mojv

Prof. Strzembosz ocenił, że prezydent ma świadomość, iż ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS są niezgodne z konstytucją. Przypomniał, że prezydent prosił przedstawicieli różnych partii o rozmowy na temat zmiany konstytucji, bo "chciałby móc powoływać sędziów KRS, jeżeli to się nie uda Sejmowi".

- To znaczy, że zdawał sobie sprawę, że konstytucja nie zezwala nikomu innemu poza sędziami na powoływanie Krajowej Rady Sądownictwa w tym kształcie, w którym sędziowie kształtują skład sędziowski - mówił były I prezes Sądu Najwyższego na antenie TVN24.

Zobacz też: Uśmiechnięty prezydent składa podpis pod przysięgą Morawieckiego

Przywołał też jeden z najważniejszych obowiązków prezydenta, czyli stanie na straży konstytucji.

d15mojv

- Jeżeli ta konstytucja była zła, to nie trzeba było na nią przysięgać i to mówiąc "tak mi dopomóż Bóg". Myślę, że dla pana prezydenta i dla mnie te słowa wiele znaczą - mówił prof. Adam Strzembosz.

- Przejdzie pan do kart historii albo jako człowiek, który stanął w obronie konstytucji i tę konstytucję, trójpodział władzy i prawdziwą demokrację w Polsce uratował, albo znajdzie się pan na kartach historii jako pierwszy prezydent w wolnej Polsce, który pozwolił na złamanie konstytucji w wielu miejscach i sam się do tego przyczynił - apelował do prezydenta "Faktach po Faktach".

d15mojv

Podziel się opinią

Share
d15mojv
d15mojv