Trwa ładowanie...
d1g4tdd

Prof. Ocampo miał pracować dla podkomisji smoleńskiej. Na razie nic z tego

• MON informował, że ekspertem podkomisji smoleńskiej zostanie były prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego prof. Luis Moreno Ocampo
• Prof. Ocampo jak do tej pory nie został ekspertem podkomisji
• Sekretariat podkomisji: spotkanie Ocampo z podkomisją było ekspercko-kurtuazyjne
• Ocampo to Argentyńczyk. Był głównym prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego, a teraz prowadzi firmę konsultingową
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz (PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)
d1g4tdd

Dwa tygodnie temu MON informował, że były prokurator (od 2003 do 2012 r.) Międzynarodowego Trybunału Karnego prof. Luis Moreno Ocampo będzie ekspertem Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem. 14 listopada Ocampo był w Polsce i spotkał się z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem (PiS).

Jak głosił komunikat MON, Ocampo „wyraził zgodę na przygotowanie analizy dla MON w sprawie dalszego procedowania zbadania katastrofy smoleńskiej ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwrotu wraku”. MON podało także, że Ocampo będzie ekspertem w pracach Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem.

Jak dowiaduje się WP w MON, zaproszenie dla prok. Ocampo wystosował wiceminister Fałkowski. - Wizyta miała charakter nieformalny - podkreśla MON w odpowiedzi na pytania WP. Z kolei w odpowiedzi na pytanie, czy opisana w komunikacie ministerstwa analiza autorstwa Ocampo ws. dalszego procedowania badania katastrofy smoleńskiej ma zostać przygotowana przez prof. Ocampo czy ma być dziełem Międzynarodowego Trybunału Karnego, MON unika jasnej deklaracji. - Pan Ocampo był informowany o naszych staraniach w tym zakresie i zadeklarował pomoc - stwierdza tylko resort.

d1g4tdd

Jak do tej pory Ocampo nie został ekspertem podkomisji, ani też nie była dyskutowana sprawa jego wynagrodzenia. Sekretariat podkomisji w odpowiedzi na pytania WP podkreśla, że na razie nie ma żadnej umowy z Ocampo. MON datowało wizytę Ocampo w podkomisji na 15 listopada. - Spotkanie było ekspercko-kurtuazyjne. Nie była omawiana bliższa współpraca. Pan prokurator powiedział, że ze swojej strony jest skłonny zająć się sprawa i pomóc - informuje nas sekretariat podkomisji.

Z pytaniami o analizę, jaką miałby wykonać Ocampo, sekretariat podkomisji odsyła jednak do MON. - W tej kwestii najwięcej informacji powinno mieć ministerstwo - słyszymy w podkomisji. Jeden z członków podkomisji nie chce w ogóle odnosić się do pytań o Ocampo. - Przewodniczący nie uzgadniał żadnych szczegółów z prok. Ocampo odnośnie tego, czego dotyczyć by miała konkretnie wykonana przez niego analiza i praca - informuje nas sekretariat podkomisji. Nie były też przygotowywane żadne dokumenty, które miałyby formalizować współprace z Ocampo i - jak słyszymy - na razie też podkomisja nie planuje spotkania z argentyńskim prokuratorem.

Były prokurator MTK jest twórcą Moreno Ocampo LLC - globalnie działającej firmy konsultingowej, która koncentruje się na opracowywaniu strategii zarządzania konfliktami o wymiarze ponadnarodowym. Moreno Ocampo LLC działa też - jak pisze na swojej stronie - w "strategicznym sojuszu" z kancelarią Getnick & Getnick LLP - jedną z wiodących amerykańskich kancelarii prawniczych. W przeszłości był oskarżycielem w procesach w procesach o przestępstwa popełniane w okresie dyktatury wojskowej w Argentynie.

d1g4tdd

Podziel się opinią

Share
d1g4tdd
d1g4tdd
Więcej tematów