Trwa ładowanie...
27-12-2015 09:12

Prof. Ludwik Turko: nie przyjąłem Krzyża Wolności i Solidarności od prezydenta Dudy

• Prof. Turko: prezydent Duda złamał zasady państwa prawa

• "Prezydent nie przyjął ślubowania od trzech poprawnie wybranych sędziów TK"

• Turko przyjął Krzyż Oficerski od prezydenta Lecha Kaczyńskiego

• "Działalność prezydenta Dudy to wyjątkowa dawka cynizmu i bezwolności"

Prof. Ludwik Turko: nie przyjąłem Krzyża Wolności i Solidarności od prezydenta DudyFot: racjonalista.tv
d45221d
d45221d

Moje wątpliwości wzbudziła osoba prezydenta Dudy, który w sposób drastyczny złamał zasady państwa prawa i przysięgę, którą składał, obejmując urząd prezydenta. Dlatego nie przyjąłem Krzyża Wolności i Solidarności - tłumaczy prof. Ludwik Turko w racjonalista.tv. Turko to fizyk, profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, poseł na Sejm I i II kadencji, sędzia Trybunału Stanu (1997-2001).

Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie przyznawane osobom zasłużonym dla opozycji w PRL, szczególnie w stanie wojennym. W latach 80. Turko związał się z "Solidarnością". W stanie wojennym dwukrotnie był internowany, najpierw na ponad półtora miesiąca, następnie na trzy tygodnie. Również dwukrotnie aresztowano i umieszczono w areszcie śledczym na łączny okres czterech miesięcy w latach 1982–1983.
- TK stał się pierwszym celem zmasowanego ataku, w którym ważną rolę odegrał prezydent Duda. Złamał on zasady państwa prawa, nie przyjmując ślubowania od trzech sędziów TK, poprawnie wybranych przez sejm poprzedniej kadencji. Następnie w sposób bezkrytyczny i bezwolny przyjmował wszystkie polecenia wysyłane, no powiedzmy, z Żoliborza. Prawo łaski wobec Mariusza Kamińskiego i trzech innych pracowników CBA zostało zastosowane przez prezydenta wbrew zasadom prawa, ponieważ nie zapadły wobec tych osób prawomocne wyroki - mówi prof. Ludwik Turko. Naukowiec podkreśla, że "taka dawka cynizmu i bezwolności w przypadku prezydenta Dudy to jest coś wyjątkowego w ostatnim ćwierćwieczu".

Prof. Turko został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) - przez prezydenta Kaczyńskiego - oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1997). - Z Lechem Kaczyńskim mogłem się nie zgadzać, ale on nigdy nie łamał zasad państwa prawa - tłumaczy prof. Turko.

W latach 1997–2009 r. pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta Wrocławia ds. kontaktów z uczelniami wyższymi, został prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na początku grudnia order otrzymany od prezydenta Lecha Kaczyńskiego oddał Maciej Jankowski, były działacz NSZZ Solidarność i były poseł AWS . - Teraz czasy tak się zmieniają, że nie pasuje mi, żebym go miał w domu - wyjaśnił. Jankowski poprosił, aby przekazać go na aukcję i zebrać pieniądze na jedzenie dla "watahy wilków".

d45221d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45221d
Więcej tematów