Trwa ładowanie...
d1y6mp3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prof. Andrzej Zoll o wniosku PO do TK: to nie jest dobra droga

• Prof. Andrzej Zoll skomentował zapowiedź szefa PO
• PO zamierza złożyć wniosek o zbadanie zgodności art. 21 ustawy o TK
• "Przepis sam w sobie nie jest wadliwy"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Andrzej Zoll o wniosku PO do TK: to nie jest dobra droga
(Adam Stępień / Agencja Gazeta)
d1y6mp3

Jak zapowiedział Grzegorz Schetyna, PO złoży w piątek wniosek do TK o zbadanie zgodności z Europejską Konwencją Praw Człowieka Rady Europy art. 21 ustawy o Trybunale, zgodnie z którym osoba wybrana na stanowisko sędziego Trybunału składa - w terminie 30 dni od dnia wyboru - ślubowanie wobec prezydenta RP.

- Zwrócimy się o uchylenie przepisu w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, który pozwala prezydentowi przez nieprzyjmowanie ślubowania od legalnie wybranych sędziów na paraliż tej instytucji. Uważamy, że to jest pomysł, który może wszystkich nas połączyć - stwierdził Schetyna.

- Nie widzę tutaj specjalnie możliwości załatwienia tą drogą sprawy, którą próbuje pójść Platforma - powiedział prof. Zoll. W jego opinii, problem leży zupełnie gdzie indziej niż wskazuje na to przewodniczący PO. - Boję się, że tutaj to nie jest dobra droga, dlatego że ten przepis sam w sobie nie jest wadliwy. Wadliwe jest to, że prezydent nie wykonuje tego przepisu - powiedział.

d1y6mp3

- Nie bardzo widzę tu pole do działania dla Trybunału Konstytucyjnego - dodał były prezes TK.

Według profesora, państwo demokratyczne i państwo prawa "zakłada dobrą wolę wszystkich współdziałających w ramach państwa organów władzy". - Nie może być tak, że jeden organ władzy nakłada pułapki na drugi i uniemożliwia mu działanie. To jest dla demokratycznego państwa prawa nietypowe - ocenił. Jego zdaniem to przede wszystkim lekcja na przyszłość. - Trzeba wziąć pod uwagę, jak będziemy tworzyli nowe prawo, nową konstytucję, aby wprowadzić pewne bezpieczniki, które w tym momencie nie zadziałały w Polsce. To zostawmy na przyszłość - podkreślił.

Konstytucjonalista nie widzi problemu z przepisem. - Problem jest w uporze prezydenta - ocenił profesor. - Prezydent nie ma tu władzy kreatywnej, nie może decydować, czy przyjmie, czy nie przyjmie. To jest obowiązek prezydenta wynikający z ustawy i ma obowiązek przyjąć ślubowanie od prawidłowo wybranych sędziów. To jest oczywiste dla mnie - podkreślił prof. Zoll.

Rzecznik PO Jan Grabiec przypomniał, że TK bada zgodność ustaw nie tylko z konstytucją, ale też z umowami międzynarodowymi, których stroną jest Polska. - Europejska Konwencja Praw Człowieka wyraźnie stanowi o tym, że każdy obywatel ma prawo do sądu - to prawo oznacza prawo do sądu niezależnego od władzy wykonawczej. Jeśli władza wykonawcza może naruszać kompetencje władzy sądowniczej, wówczas dochodzi do naruszenia tej ważnej normy traktatu międzynarodowego i Trybunał może w podobnym trybie, jak skargi konstytucyjne, rozpatrzeć, czy ten przepis sformułowany w ustawie nie narusza prawa do sądu - tłumaczył Grabiec.

Jak dodał, jeśli TK podzieliłby wątpliwości PO i uchylił art. 21 ustawy o Trybunale, wówczas pojawiłaby się szansa na to, by TK mógł zacząć pracę w pełnym 15-osobowym składzie.

d1y6mp3

Podziel się opinią

Share

d1y6mp3

d1y6mp3
Więcej tematów