Trwa ładowanie...
d4itjlc
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prof. Andrzej Rzepliński: w przyszłym tygodniu opinia prawników TK o projekcie PiS ws. Trybunału

• Prawnicy TK przygotowali opinię o projekcie ustawy o TK
• Rzepliński: projekt PiS zamyka możliwość orzekania TK
• Wg Rzeplińskiego projekt przekształca TK w "radę przyboczną"
• Prezes TK: nie wiadomo, kto jest autorem projektu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Andrzej Rzepliński: w przyszłym tygodniu opinia prawników TK o projekcie PiS ws. Trybunału
(Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d4itjlc

Prawnicy Trybunału Konstytucyjnego przygotowali opinię o nowym projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, może ona zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu - powiedział prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.

Rzepliński, który był gościem TVN24, ocenił, że projekt PiS "oddaje procedowanie spraw w Trybunale pod pełną kontrolę prezydenta oraz pod pełną kontrolę ministra sprawiedliwości", a zawarte w nim przepisy zamykają możliwość orzekania TK. Jego zdaniem projekt jest próbą przekształcenia Trybunału w rodzaj "rady przybocznej, czasami uruchamianej, czasami nieuruchamianej". Według Rzeplińskiego skandaliczne jest to, że nie wiadomo, kto jest autorem projektu.

- Przeczytałem ten projekt. Prawnicy biura Trybunału Konstytucyjnego przygotowali mi już opinię w tej sprawie. Ta opinia będzie - myślę - ogłoszona. Będzie opinią wybitnych młodych doktorów prawa. To nie są funkcjonariusze partyjni, mają różne poglądy i są ludźmi, którzy cenią swoją wiedzę i za cenę tego, żeby się przypodobać prezesowi takiemu, czy innemu nie napisaliby nieprawdy - zapewnił.

d4itjlc

Pytany, kiedy należy spodziewać się upublicznienia opinii, powiedział, że myśli, iż nastąpi to w przyszłym tygodniu.

Rzepliński mówił też, że dwa razy rozmawiał z "emisariuszem" Jarosława Kaczyńskiego. Zgodnie z relacją prezesa TK emisariusz ów powiedział, iż zostały przeprowadzone analizy orzecznictwa TK, z których wynika, iż Trybunał nie prowadził nigdy żadnej wojny z żadnym rządem, a wśród "sędziów nie ma w ogóle ochotników na jakąkolwiek wojnę z jakimkolwiek rządem". Tymczasem w PiS - jak mówił - było przekonanie, że trzeba zmienić TK, aby móc po swojemu rządzić.

Jak powiedział Rzepliński, pod koniec pierwszej rozmowy pojawiła się informacja, że w kręgu posłów są tacy, którzy zmierzają do twardych rozwiązań, radykalnego obcięcia wynagrodzeń sędziów. - Ja to odczytałem jako zachętę do kroku z mojej strony - powiedział. Rzepliński wyjaśnił, że do rozmowy tej nie doszło w Trybunale a brał w niej udział "wybitny już nieczynny prawnik polski".

Po dwóch czy trzech tygodniach doszło do kolejnej rozmowy - tym razem w Trybunale - w której brał udział jeszcze jeden sędzia TK - mówił prezes TK. Rozmowa była krótsza, ale - jak określił Rzepliński - "przyjazna". Mówiono wówczas o szansie posunięcia sprawy do przodu oraz o tym, jak TK zareagowałby na zaproszenie trzech sędziów do ślubowania i opublikowanie grudniowego wyroku Trybunału. Prezes TK przyznał, że z rozmowy tej wywnioskował, iż publikacja orzeczeń TK wchodzi w grę. Jego zdaniem niewykluczone jest, że może dojść do trzeciej rozmowy.

d4itjlc

PiS złożył w ubiegły piątek w Sejmie projekt ustawy o TK. Według projektu m.in. rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów, a zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków ws. ustawy o TK; ponadto skład TK byłby 15-osobowy, a kadencja sędziów wynosiłaby 9 lat.

W środę rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu ma się odbyć spotkanie liderów partii nt. tego projektu. Obecność na spotkaniu deklaruje Kukiz'15; najprawdopodobniej nie wybiorą się na nie PO, Nowoczesna i PSL.

d4itjlc

Podziel się opinią

Share

d4itjlc

d4itjlc
Więcej tematów