Trwa ładowanie...
d43x7ah

Prof. Adam Strzembosz: "Uchwała Sądu Najwyższego jest historyczna"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa. - To wstyd, żeby absolwent UJ tak opiniował bardzo ważne orzeczenie - ocenił były pierwszy prezes SN profesor Adam Strzembosz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Profesor Adam Strzembosz.
Profesor Adam Strzembosz. (Getty Images)
d43x7ah

Sąd Najwyższy podjął w czwartek uchwałę w sprawie sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wynika z niej, że są oni nieuprawnieni do orzekania. "Uchwała SN została wydana z rażącym naruszeniem prawa" - stwierdziło w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tak zwana uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych - dodał minister Zbigniew Ziobro. - To wstyd, żeby absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego tak opiniował bardzo ważne w skali całej Europy orzeczenie Sądu Najwyższego - skomentował w TVN prof. Adam Strzembosz.

d43x7ah

- Patrzę na to z zawstydzeniem, że można takie rzeczy wypowiadać w kraju, który ma jednak bardzo wysoki procent ludzi z wysokim wykształceniem - mówił były pierwszy prezes SN.

Przypomnijmy, że w czwartek Zbigniew Ziobro nie zostawił na całej sprawie suchej nitki. Podkreślał, że "konstytucja, do której odwołuje się opozycja i część aktywistów sędziowskich, którzy zaliczają się do tzw. nadzwyczajnej kasty, jasno stanowi o kompetencjach i uprawnieniach poszczególnych organów". - Nie może być tak, że jeden organ wchodzi w kompetencje wszystkich trzech organów i podejmuje za nie decyzje - tłumaczył.

Zupełnie inaczej zawiłości prawne interpretował w piątek Strzembosz. - Należy na nowo powołać tę część KRS, która jest obsadzona przez sędziów. Oczywiście mogą tu zajść pewne zmiany, ale to [inni - przyp.red.] sędziowie muszą wybrać tych sędziów do Krajowej Rady - podkreślił. Zwrócił uwagę, że "można opracować metodę weryfikacji, kwalifikacji moralnych i zawodowych tych sędziów, których dotychczas powołała neo-KRS".

Zobacz też: Horała atakuje Gersdorf po uchwale SN: włos jeży się na głowie

Profesor zaznaczył, że uchwała jest "olbrzymia" i "historyczna". Jak stwierdził, "tylko w wyjątkowych sytuacjach podejmuje się tak reprezentacyjne i ważne decyzje".

d43x7ah

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43x7ah

Podziel się opinią

Share
d43x7ah
d43x7ah
Więcej tematów