ŚwiatProcesory w mózgu dla chorych psychicznie

Procesory w mózgu dla chorych psychicznie

Systemy komputerowe mogą niedługo pomóc w leczeniu chorób psychicznych. Nową technologię opracowali naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu MIT.

18.11.2011 | aktual.: 18.11.2011 09:07

Skonstruowany przez nich procesor zachowuje się, jak neurony w mózgu: naśladuje przepływ jonów sodu, potasu i wapnia. Dzięki temu pokazuje, jak nasze komórki mózgowe uczą się i zapamiętują.

Naukowcy chcą teraz stworzyć elektroniczny system, który będzie mógł komunikować się z wirtualnymi częściami ciała. Ma także naśladować konkretne obwody w mózgu - na przykład te odpowiadające za wzrok.Choć nie ma na razie mowy o sztucznym mózgu , eksperci z MIT uważają, że jest to kolejny krok do stworzenia sztucznej inteligencji.

Bytyjski profesor Nick Craddock podkreśla, że nowe technologie dają duże nadzieje na leczenie chorób psychicznych. - Nowe prześwietlenia, testy z krwi, lepsze testy psychologiczne sprawią w ciągu następnego pokolenia, że psychiatria będzie tak precyzyjna, jak kardiologia - uważa. A to może oznaczać rewolucję w leczeniu zaburzeń psychicznych, których w trakcie swojego życia doświadcza co czwarty człowiek.

mózgnaukachoroba
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)