Trwa ładowanie...

Proces Tomasza Arabskiego ws. katastrofy smoleńskiej. Świadek: urzędnicy Kancelarii Prezydenta nie weryfikowali statusu lotnisk

• Kolejny dzień procesu ws. organizacji wizyty prezydenta L. Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 r.

• Świadek: urzędnicy Kancelarii Prezydenta nie weryfikowali statusu lotnisk
• Przesłuchiwany ocenił, że nie było to zadaniem urzędników z tej kancelarii
• Oskarżonymi w procesie o niedopełnienie obowiązków są b. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski i czworo innych urzędników

Proces Tomasza Arabskiego ws. katastrofy smoleńskiej. Świadek: urzędnicy Kancelarii Prezydenta nie weryfikowali statusu lotniskŹródło: faktysmolensk.gov.pl
d2gosyp

Świadek - który pracował w Kancelarii Prezydenta w 2010 r. - powiedział, że urzędnicy tej kancelarii nie zajmowali się weryfikacją statusu lotnisk. - Takie zadanie należało, jak sądzę, do BOR, albo urzędu lotnictwa, trudno mi powiedzieć, kto to winien weryfikować - mówił Jakub O. Ocenił, że urzędnicy nie mieli możliwości takiej weryfikacji. - Byliśmy cywilami - zaznaczył.

- Naszą intencją było, aby każda wizyta odbyła się sprawnie, a lotnisko było najbliżej miejsca docelowego - wskazał ponadto.

Już w połowie września inny z urzędników KPRP zeznał przed sądem w tym procesie, że gdyby Kancelaria Prezydenta RP wiedziała, że lotnisko jest nieczynne, to "po konsultacji z 36. pułkiem lotniczym wybrano by inne lotnisko".

d2gosyp

Sąd Okręgowy w Warszawie kontynuuje proces b. szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasza Arabskiego i czworga innych urzędników, oskarżonych w trybie prywatnym przez część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta z 10 kwietnia 2010 r.

Podczas wtorkowej rozprawy sąd przesłuchał m.in. dwóch świadków, którzy w 2010 r. byli urzędnikami Kancelarii Prezydenta. Brali oni udział w przygotowaniu niektórych technicznych aspektów wizyty prezydenta w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.

- Jeśli chodzi o logistykę było to trudne przedsięwzięcie - zeznał O. Dodał, że do Smoleńska przybył już 9 kwietnia i miał dopilnować, czy na miejscu uroczystości w Katyniu jest wszystko przygotowane z technicznego punktu widzenia np. liczba miejsc siedzących dla gości.

Jak wskazał na miejscu 9 kwietnia nie spotkał żadnego urzędnika kancelarii premiera. - Pierwsi urzędnicy tej kancelarii pojawili się tam po południu 10 kwietnia - zaznaczył. Ocenił jednocześnie, że urzędnicy kancelarii premiera brali udział w wizytach przygotowawczych, gdy przewidziane były uroczystości z udziałem premiera lub wicepremiera.

d2gosyp

W odczytanych we wtorek zeznaniach złożonych jeszcze w 2010 r. przed prokuratorem O. powiedział, że po katastrofie pojechał wraz z innymi osobami na smoleńskie lotnisko. - Na lotnisku był chaos, ludzie biegali, krzyczeli, jeździły karetki. Nad pasem startowym była średnia mgła - zeznawał wówczas.

Drugi z przesłuchanych urzędników Tomasz S. był obecny 10 kwietnia rano na Okęciu w momencie odlotu prezydenta. - Godzina rozpoczęcia uroczystości w Katyniu została wyznaczona po sprawdzeniu czasów przelotu i przejazdu na miejscu w Smoleńsku - zeznał.

Ostatni z przesłuchanych świadków był urzędnikiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i do lipca 2008 r. zajmował się kwestiami organizacji lotów specjalnych. Mówił o procedurach wówczas obowiązujących.

Kolejny termin rozprawy sąd wyznaczył na 25 października. Przesłuchani mają zostać wtedy kolejni urzędnicy. Wyznaczone są także terminy na listopad i grudzień.

d2gosyp

Podsądni nie przyznają się do zarzutów. Poza Arabskim pozostali oskarżeni to urzędnicy KPRM - Monika B. i Miłosław K. oraz ambasady RP w Moskwie - Justyna G. i Grzegorz C. Grozi im do 3 lat więzienia.

Oskarżycielami prywatnymi są bliscy kilkunastu ofiar katastrofy, m.in. Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna. W rozprawach uczestniczy dwóch prokuratorów, ale formalnie nie jako strona oskarżycielska, lecz w charakterze "rzecznika praworządności".

Prywatny akt oskarżenia złożono w 2014 r. - po tym, gdy cywilna prokuratura umorzyła prawomocnie śledztwo ws. organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska.

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym L. Kaczyński i jego małżonka. Śledztwo w sprawie początkowo prowadziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Postawiła ona zarzuty dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska (dotychczas nie zdołano im ich przedstawić) oraz dwóm oficerom rozwiązanego po katastrofie 36. pułku. W kwietniu br. śledztwo przejęła Prokuratura Krajowa z nowym zespołem śledczym. Własne śledztwo prowadzi strona rosyjska, która wiele razy podkreślała, że przed jego zakończeniem nie zwróci Polsce wraku Tu-154 i jego "czarnych skrzynek".

d2gosyp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gosyp
Więcej tematów