Trwa ładowanie...
d42gli3

Próba generalna parady zwycięstwa. Na Placu Czerwonym popsuł się rosyjski superczołg "Armata"

Rosyjski czołg najnowszej generacji popsuł się obok Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym. Wóz o kryptonimie "Armata" zatrzymał się w trakcie próby generalnej parady zwycięstwa i nie chciał ruszyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski czołg "Armata"
Rosyjski czołg "Armata" (PAP/EPA, Fot: YURI KOCHETKOV)
d42gli3

Świadkiem zdarzenia był minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu.

W próbie generalnej parady wojskowej wzięło udział ponad 16 tysięcy żołnierzy i kilkaset jednostek ciężkiego sprzętu.

W tym roku po raz pierwszy na Placu Czerwonym zostały pokazane najnowocześniejsze działa samobieżne i czołgi. Jedna z taki superciężkich maszyn nieoczekiwanie zatrzymała się w pobliżu Mauzoleum Lenina, gdzie zlokalizowana jest trybuna honorowa. Przez prawie kwadrans nie udało się uruchomić silnika, więc trzeba było superpojazd odholować z Placu Czerwonego.

d42gli3

Według rosyjskich dziennikarzy, czołg "Armata" kilkakrotnie psuł się w trakcie wcześniejszych prób. Niektóre rosyjskie media twierdzą, że część elementów czołgu przypomina kartonową konstrukcję.

O mało nie wjechał w dziennikarzy

We wtorek na Placu Czerwonym w Moskwie odbyła się przedostatnia próba przed największą paradą w nowoczesnej historii Rosji.

W jej trakcie zaprezentowano najnowocześniejszy, ale wciąż ściśle tajny czołg T-14 "Armata".

d42gli3

Nie obyło się bez wpadki. Jeden z czołgów T-34 miał lekką awarię i o mało nie wjechał w grupę dziennikarzy.

Nie powstrzyma ich nawet zła pogoda

Z okazji 70 rocznicy zakończenia wojny w Europie przez Plac Czerwony przemaszeruje 9 maja 16 tysięcy żołnierzy. Zostanie zaprezentowanych kilkaset jednostek sprzętu wojskowego. Będą wśród nich nowoczesne rakiety balistyczne a także historyczne czołgi i działa pancerne z okresu drugiej wojny. Na niebie pojawi się kilkadziesiąt samolotów bojowych, które na minimalnej prędkości przelecą nad placem. Przewidziano między innymi pokaz tankowania w powietrzu.

W defiladzie weźmie udział m.in. około 200 pojazdów wojskowych, 150 samolotów i śmigłowców.

d42gli3

Organizatorzy parady zapowiadają, że nie powstrzyma ich nawet zła pogoda. Technika rozpraszania chmur znana jest od czasów radzieckich. Rosjanie wykorzystują w tym celu jodek srebra, rozpylany z samolotów.

Zobacz również wideo: Rosja szykuje się na Dzień Zwycięstwa

d42gli3

Podziel się opinią

Share
d42gli3
d42gli3
Więcej tematów