"Prezydenta poniosły emocje". Ujawniamy kulisy przemówienia Andrzeja Dudy z Leżajska
Kontrowersyjne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Leżajsku wywołało prawdziwą burzę. Jak ustaliła Wirtualna Polska, tekst przemówienia był tylko częściowo przygotowany przez prezydenckich urzędników. Atak na Unię Europejską to autorski pomysł prezydenta.
- Procedura przygotowania przemówień jest taka: co ważniejsze przemówienia w uroczystości i święta piszą urzędnicy z Biura Wystąpień i Patronatów. Przykładowo na święto Konstytucji 3 maja, święto Wojska 15 sierpnia czy z w rocznicę odzyskania Niepodległości 11 listopada. To ważne uroczystości państwowe i trzeba przemówieniu nadać odpowiednią rangę. Biuro podlega Wojciechowi Kolarskiemu, który jest doradcą prezydenta i zaufanym współpracownikiem. To on finalnie akceptuje przemówienie. I przekazuje do prezydenta. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z przemówieniami, takimi jak te w Leżajsku. Prezydent dostaje przed przemówieniem teczkę z informacjami o danym mieście. Historia plus statystyka. Są tam m.in. ważne daty dla miejscowości, kto rządzi, jak wygląda sytuacja na rynku pracy, ilu jest mieszkańców – mówi nam osoba z otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy.
- Gdyby tylko korzystał z tych danych, nie byłoby żadnych kontrowersji. Ale często udziela mu się atmosfera wiecowa. Jak słyszy oklaski, skandowanie swojego nazwiska, to ewidentnie się nakręca. Mówi o bieżących sprawach politycznych, chwali reformy rządu PiS, wylicza swoje dokonania i pręży muskuły. I za bardzo daje się ponosić emocjom – dodaje nasz rozmówca.
- Stąd ta krytyka Unii Europejskiej? – dopytujemy.
- Tak. Widać było, że za bardzo dał się ponieść emocjom. To były jego autorskie słowa. W kampanii wyborczej każde przemówienie było dostosowane do miejsca i przemyślane do ostatniego słowa. Podczas prezydentury już tak nie jest. Prezydent powinien porywać tłumy, ale bez kontrowersji i wpadek. Najwyraźniej chciał tymi słowami przekonać niezdecydowanych i zawalczyć o głosy zarówno dla PiS w wyborach samorządowych, jak i dla siebie - uważa nasz informator.
Zobacz także: Nowa przyszłość Barbary Nowackiej. "Może pomóc Biedroniowi"
Andrzej Duda pojawił się w Leżajsku we wtorek. Z mieszkańcami spotkał się przed Muzeum Ziemi Leżajskiej.
I faktycznie - zgodnie z tym, co mówił nasz rozmówca - głowa państwa zaczeła przemówienie od przypomnienia kilku historycznych faktów. M.in. wspominał, że prawa miejskie Leżajskowi nadał Władysław Jagiełło, a miasto przeżyło wiele tragedii w swojej historii, m. in. pożary czy zarazy w czasie I wojny światowej.
Nie zabrakło też pochwał na temat programu rządu PiS. - Najważniejszym zadaniem obecnie rządzących jest pomoc Polakom – mówił . W tym kontekście wyraził zadowolenie m.in. z programu "Rodzina 500 plus" oraz wyprawka 300 plus.
Do tego momentu, przemówienie było pod kontrolą. Później doszły emocje. Najpierw Andrzej Duda, skądinąd były europoseł, który brał pensję z Parlamentu Europejskiego skrytykował Unię Europejską. Mówił, że chce, aby obywatele mieli przekonanie, iż ktoś myślał o nich, a nie "o jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika". - Wspólnota jest potrzebna tutaj, w Polsce, dla nas - własna, skupiająca się na naszych sprawach, bo one są dla nas sprawami najważniejszymi. Kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmować sprawami europejskimi. A na razie, niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze – przekonywał.
Z kolei na końcu wystąpienia, życzył mieszkańcom Leżajska, żeby "mieli taką Polskę, jaką chcieliby, żeby była". - Wierzę w to, że uda się ją taką uczynić – piękną, wolną, cały czas niepodległą, coraz silniejszą, zamożną, taką, która broni swoich obywateli. Taką, w której zwycięża prawda i sprawiedliwość, a nie chamstwo, gwałt i oszustwo. Tego państwu życzę, tego życzę sobie - po prostu normalnej Polski – powiedział Andrzej Duda. Swoich słów o "chamstwie, gwałcie i oszustwie" już nie wytłumaczył.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl