Trwa ładowanie...
d36hig5

Prezydent Słowacji apeluje do krajów regionu. Gorzki komentarz Sikorskiego

Zuzana Czaputowa zaapelowała do członków Grupy Wyszehradzkiej o poszanowanie praworządności. Prezydent Słowacji ostrzega, że w przeciwnym razie kraje naszego regionu będą postrzegane jako "osłabiające wspólnotę". Jej słowa skomentował Radek Sikorski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zuzana Czaputowa zaapelowała do państw Grupy Wyszehradzkiej
Zuzana Czaputowa zaapelowała do państw Grupy Wyszehradzkiej (East News, Fot: Atilla Kisbenedek/AFP)
d36hig5

Polityk PO i były szef MSZ napisał na Twitterze, że kiedyś to Polska pomagała Słowacji w "przezwyciężaniu reputacyjnej spuścizny Meciara". Chodzi o Vladimira Meciara, który w latach 90-tych był premierem i prezydentem Słowacji.

Słowa Czaputowej padły po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Słowacka prezydent powiedziała, że współpraca Polski, Węgier, Czech i Słowacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej powinna opierać się na wspólnych wartościach.

Zuzanna Czaputowa apeluje do państw V4. Może chodzić tylko o Polskę i Węgry

- Nasza współpraca musi również reprezentować takie wartości jak praworządność, demokracja i wolność oraz takie wartości, jakie znalazły się w traktacie założycielskim V4 - powiedziała. - Żebyśmy nie byli postrzegani jako ci, którzy osłabiają lub dążą do rozpadu Unii Europejskiej - dodała prezydent Słowacji, cytowana przez Reutersa.

d36hig5

Zobacz też: Morawiecki o Timmermansie: "Już nie chcemy, by się nami interesował"

Choć Czaputowa nie wymieniła żadnego państwa z nazwy, można domyślać się, że chodzi o Polskę i Węgry. Oba kraje są w sporze z Komisją Europejską w kwestii praworządności. Unijni urzędnicy zarzucają łamanie krajowego prawa także premierowi Czech Andrejowi Babiszowi.

Czytaj też: Radosław Sikorski o szansach Polaków na wysokie stanowiska w UE: niewielkie

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36hig5

Podziel się opinią

Share

d36hig5

d36hig5
Więcej tematów