Trwa ładowanie...

Prezydent przeniósł go w stan spoczynku. Sędzia Zabłocki: jest mi smutno, że nie poczekał na stanowisko TSUE

Prezydent Duda powiadomił siedmioro sędziów o tym, że przechodzą w stan spoczynku. Jeden z nich postanowił odnieść się do zaistniałej sytuacji. Stanisław Zabłocki opublikował prezydenckie pismo i podkreślił, że jest mu "smutno", że Andrzej Duda nie poczekał z podjęciem decyzji na stanowisko TSUE.

Prezydent przeniósł go w stan spoczynku. Sędzia Zabłocki: jest mi smutno, że nie poczekał na stanowisko TSUEŹródło: PAP
d9ya7qf
d9ya7qf

W środę do Sądu Najwyższego wpłynęły pisma od prezydenta, w których zawiadomił siedmioro sędziów, że od dzisiaj przeszli w stan spoczynku. Wśród nich jest sędzia Stanisław Zabłocki, który otrzymał dokument od prezydenta jako pierwszy.

Sędzia Zabłocki opublikował pismo od Andrzeja Dudy na Facebooku. "Do lipca 2020 roku będę czuł się sędzią w stanie czynnym, a nie w stanie spoczynku, ale poddaję się decyzji prezydenta" - napisał prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego. "Jest mi niezmiernie smutno, że prezydent mojej ojczyzny nie poczekał z podjęciem decyzji na stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - dodał Zabłocki.

Sędzia Zabłocki nie kryje rozczarowania, ale zaznacza, że pismo prezydenta jest formalnym postanowieniem i musi je uszanować.

We wtorek Sąd Najwyższy wystosował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dwa kolejne pytania prejudycjalne. Chodzi o kwestię niezależności władzy sądowniczej w Polsce. Co więcej, pojawił się również wniosek o zastosowanie w tej sprawie trybu przyśpieszonego.

d9ya7qf

Warto przypomnieć, że w sierpniu Sąd Najwyższy przedstawił pierwszych pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek.

Co więcej, Sąd Najwyższy, na mocy przepisów kodeksu cywilnego, zdecydował także o zawieszeniu stosowanie zmienionych artykułów ustawy o SN, których dotyczą pytania do unijnego TS.

Rozpatrywanie wniosku Sądu Najwyższego przez TSUE rozpoczęło pod koniec sierpnia.

Zobacz także: Jaki odpowiada Szczerbie. "To wykorzystanie tragedii w kampanii wyborczej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj