Prezydent poznał skład rządu
Dokumenty zawierające skład rządu
desygnowanego na premiera Kazimierza Marcinkiewicza (PiS) trafiły do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Zaprzysiężenie Rady Ministrów planowane jest na godz. 13.00. W skład rządu, poza czołowymi politykami PiS, wejdą również eksperci spoza tej partii. Według nieoficjalnych informacji ministrem zdrowia zostanie Zbigniew Religa.
Jak informował wcześniej Marcinkiewicz, w skład rządu wejdzie 17 ministrów. W porannych wywiadach w Jedynce i Trójce desygnowany na premiera Marcinkiewicz nie chciał ujawnić żadnego kandydata na jakiekolwiek stanowisko w rządzie. Dał jedynie do zrozumienia, że w rządzie nie ma polityków Platformy Obywatelskiej.
Jak dowiedziała się nieoficjalnie IAR, ministrem zdrowia ma być Zbigniew Religa, a spraw zagranicznych - obecny ambasador Polski w Moskwie Stefan Meller. Także nieoficjalnie wiadomo, że Ludwik Dorn będzie szefem MSWiA, ale nie będzie miał stanowiska wicepremiera.
Według informacji IAR ministrem środowiska będzie Jan Szyszko, a polityki społecznej, pracy i rodziny Krzysztof Michałkiewicz, do niedawna wiceprezydent Lublina, a obecnie poseł PiS. Dotąd jedynie Radek Sikorski oficjalnie potwierdził, że ma objąć resort obrony narodowej.
Jeszcze w poniedziałek ma się odbyć pierwsze posiedzenie rządu Marcinkiewicza, na którym, według niego, omawiane będą sprawy związane z działaniem rządu i z wdrożeniem prezydenckiego kodeksu etycznego; kodeks ten Marcinkiewicz otrzymał na początku października od Lecha Kaczyńskiego.
Po powołaniu rządu przez prezydenta, nowy premier będzie miał dwa tygodnie (najpóźniej do 13 listopada) na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów wraz z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Marcinkiewicz powiedział rano, że chciałby wygłosić expose 10 listopada.