Trwa ładowanie...
d19l1tt

Prezydent podpisał ustawę o specsłużbach

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o służbach specjalnych. Zgodnie z nią zlikwidowany zostanie Urząd Ochrony Państwa a powołane w jego miejsce zostaną dwie agencje: Agencja Wywiadu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

d19l1tt
d19l1tt

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma się zajmować kontrwywiadem i walką z najgroźniejszą przestępczością, w tym z korupcją wśród urzędników.

Agencja Wywiadu będzie się zajmować wywiadem zagranicznym i będzie zbierać informacje głównie poza granicami kraju. Ma do niej przejść kilkudziesięciu żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy do tej pory nie zajmowali się wywiadem wojskowym.

Wywiad wojskowy pozostanie w WSI i będzie podporządkowany ministerstwu obrony. Obie agencje będą miały status urzędów centralnych, a kierować nimi będą mogli cywile.

8 maja Sejm przyjął ustawę o reformie służb specjalnych. Za przyjęciem ustawy głosowała rządowa koalicja. W opinii jej posłów zwiększy się teraz możliwość kontroli nad pracą i wydatkami służb specjalnych. Przeciwnicy ustawy, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Liga Polskich Rodzin oraz Samoobrona są zdania, że upolityczni ona służby i osłabi sejmową kontrolę nad nimi.

d19l1tt

Agencja Bezpieczeństwa ma zajmować się kontrwywiadem i walką z najpoważniejszymi przestępstwami, które "godzą w podstawy ekonomiczne państwa", a także przypadkami korupcji wśród urzędników. Funkcjonariusze Agencji Wywiadu będą pozbawieni "policyjnych" uprawnień, np. do zatrzymywania. Do Agencji Wywiadu ma być włączona także część wywiadu wojskowego - kilkudziesięciu oficerów zajmujących się wywiadem politycznym i strategicznym.

Agencjami kierowaliby wybierani na trzy lata cywile. Odwołanie ze stanowiska szefa mogłoby nastąpić jedynie w przypadku złożenia rezygnacji, zrzeczenia się polskiego obywatelstwa, skazania prawomocnym wyrokiem sądu, choroby lub utraty predyspozycji do zajmowania stanowiska.

Wywiad wojskowy pozostałby w Wojskowych Służbach Informacyjnych. Rząd chce także powołania Rządowej Wspólnoty Informacyjnej, z szefem Agencji Wywiadu na czele. Miałaby ona przygotowywać jednolita, tajną informację dla najważniejszych osób w kraju. Do czasu likwidacji Urzędu Ochrony Państwa na jego czele stoi powołany 25 kwietnia Andrzej Barcikowski. (an)

d19l1tt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19l1tt
Więcej tematów