Duda o "zdradzie stanu". W tle sprawa CPK
- Centralny Port Komunikacyjny powinien być hubem o wymiarze światowym, który będzie konkurował z wielkim portami - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych. Dodał, że blokowanie tej inwestycji kwalifikuje się na "zdradę stanu".
- Potrzebujemy wielkiego lotniska, które będzie miało wymiar światowy, które będzie także obiektem o znaczeniu strategicznym, umożliwiającym przyjęcie dostaw uzbrojenia i relokację wojsk, gdzie będzie można gromadzić duże ilości sprzętu - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych.
Zdaniem prezydenta, Polska będzie w przyszłości potrzebowała więcej wielkich lotnisk i centrów transportowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co ze związkami partnerskimi. "Konstytucja nie stanowi przeszkody"
Prezydent o lotniskach w Polsce: Będziemy potrzebowali ich więcej
- Takich portów komunikacyjnych jak CPK - w moim przekonaniu - może być w Polsce więcej niż jeden. Transport lotniczy będzie się rozwijał dynamicznie. Wszyscy, którzy twierdzili, że w związku z CPK będzie problem z lotniskami regionalnymi, nie mają racji. One wszystkie będą miały zadania do wykonania. Możemy się spodziewać, że lotnisk lokalnych służących również lotnictwu prywatnemu potrzeba będzie więcej. Nie ma wątpliwości, że ta branża w Polsce potrzebuje doinwestowania - zaznaczył.
Zdaniem Andrzeja Dudy Polska nie powinna się obawiać, że CPK będzie konkurować z innymi wielkimi portami lotniczymi w sąsiednich krajach, m.in. w Berlinie.
- Tak, będzie to konkurencja dla Berlina czy Budapesztu i Wiednia, jeśli tam też powstaną wielkie huby. Ale jesteśmy gotowi na tym rynku konkurować. Niech nikt w Polsce nie odważy się, po to, żeby ułatwić życie innym, by zapewnić komuś innemu większe zyski, blokować inwestycji, które my powinniśmy zrealizować w Polsce, bo w istocie to się kwalifikuje na zdradę stanu. Co do tego nie mam wątpliwości - podkreślił Duda.
Prezydent stwierdził też, że za rządów PiS nie zabrakło środków na żadną inwestycję.
- Nie mam wątpliwości, że to, co zostało zaplanowane, zostało zaplanowane w sposób racjonalny. Musimy walczyć o to, by najważniejsze inwestycje, na które w większości zawarliśmy kontrakty, były zrealizowane, i nikt nam nie ukradł pieniędzy, które zostały na ten cel przeznaczone - podsumował prezydent.
Specjalna rada przyjrzy się projektom, w tym lotnisku w Baranowie
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda powołał Radę do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych w ramach Narodowej Rady Rozwoju.
W skład rady weszli byli przedstawiciele spółek Skarbu Państwa oraz eksperci z różnych dziedzin gospodarki i nauki. Jej głównym zadaniem jest analizowanie, opiniowanie oraz rekomendowanie strategicznych projektów, mających istotny wpływ na rozwój gospodarczy kraju.
Kluczowe obszary, którymi będzie zajmować się Rada, to: Centralny Port Komunikacyjny, elektrownie jądrowe, rozwój infrastruktury portowej, cyberbezpieczeństwo i telekomunikacja. Stanowisko przewodniczącego Rady objął doradca społeczny prezydenta Marek Dietl.
Nowa koncepcja CPK
W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że w Baranowie między Łodzią a Warszawą powstanie najnowocześniejsze lotnisko w Europie. Jak dodał, rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych przecinających się w Baranowie. Zamiast tego proponuje połączenie kolejami wszystkich dużych polskich miast.
Przeniesienie komercyjnego ruchu lotniczego z warszawskiego lotniska Chopina na nowe lotnisko w Baranowie jest planowane na rok 2032. Dodał, że obecny harmonogram przewiduje, iż pozwolenie na budowę dla lotniska zostanie uzyskane w 2026 r., zakończenie budowy tunelu i podziemnej stacji kolejowej w Baranowie jest planowane na 2029 r., a zakończenie budowy lotniska to rok 2031.
Źródło: PAP/WP