Trwa ładowanie...
d2l99ta

Prezydent Niemiec Joachim Gauck ostrzega przed "samozwańczymi obrońcami" Zachodu

• Prezydent Niemiec o strzegł przed "samozwańczymi obrońcami chrześcijańskiego Zachodu"
• Zarzucił im szerzenie nienawiści wobec wyznawców innych religii
• "Wolność wyznania nie może być przedmiotem negocjacji"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Niemiec Joachim Gauck ostrzega przed "samozwańczymi obrońcami" Zachodu
(Wikipedia)
d2l99ta

Prezydent Niemiec Joachim Gauck ostrzegł w niedzielę w Hanowerze przed szerzeniem nienawiści wobec wyznawców innych religii. Jego zdaniem w Europie zauważalny jest deficyt miłosierdzia.

- Ten, kto uważa, że powinien bronić chrześcijańskiego Zachodu dyskredytując innych, wykluczając ludzi wyznających inną religię, posługując się mową nienawiści i marząc o czystkach, w rzeczywistości już zdradził Zachód - powiedział Gauck.

Prezydent wygłosił przemówienie podczas uroczystości rozpoczynającej Tydzień Miłosierdzia organizowany przez Towarzystwo Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej. Gauck jest ewangelickim pastorem; zrezygnował z duszpasterstwa po rozpoczęciu kariery politycznej w latach 90.

d2l99ta

Zdecydowana obrona własnej tradycji, własnej kultury i własnej religii jest zdaniem prezydenta Niemiec "jak najbardziej w porządku". - Nie można jednak akceptować rosnącego braku miłosierdzia, szczególnie widocznego w szeregach samozwańczych obrońców "chrześcijańskiego Zachodu", objawiającego się nie tylko w sposób werbalny - napomniał Gauck.

Prezydent podkreślił znaczenie wolności wyznania gwarantowanej przez świeckie państwo i będącej "wielkim historycznym osiągnięciem". Jak zaznaczył, wolność wyznania "nie może być przedmiotem negocjacji". Równocześnie wolność wyznania "nie może oznaczać zgody na nawoływanie do przemocy i terroru, uciskania kobiet, nietolerancji i pogardy dla innych".

Doświadczenie Zachodu uczy, zdaniem Gaucka, że "religijne roszczenia do prawdy" mogą być wyrażane tylko i wyłącznie w ramach "uchwalonych w demokratyczny sposób ustaw".

Od jesieni 2014 roku w Niemczech istnieje ruch społeczny Pegida - Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu. Jego bastionem jest Drezno w Saksonii, ale podobne ruchy działają także w innych częściach Niemiec. Pegida ostrzega przed islamizacją Europy, domaga się zamknięcia granic dla uchodźców z Bliskiego Wschodu i postuluje dymisję kanclerz Angeli Merkel jako osoby odpowiedzialnej - zdaniem zwolenników tego ruchu - za masowy napływ imigrantów z krajów arabskich. W okresie największej popularności tego ruchu - w styczniu i październiku 2015 roku - w manifestacjach w Dreźnie uczestniczyło ponad 20 tys. osób.

Z Berlina Jacek Lepiarz

d2l99ta

Podziel się opinią

Share
d2l99ta
d2l99ta
Więcej tematów