Prezydent Liroy? Poseł rozważa walkę o warszawski ratusz. Niekoniecznie jako kandydat Kukiz '15

Partie powoli zaczynają układać listy kandydatów na wybory samorządowe, zaplanowane na jesień 2018 roku. Nie inaczej jest z Kukiz '15, który zdaje się cierpieć na klęskę urodzaju. Na razie najbardziej zaawansowany w przygotowaniach jest Piotr Liroy-Marzec, który wykupił już nawet domeny internetowe. Choć zastrzega, że nie podjął jeszcze decyzji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piotr Liroy-Marzec
Piotr Liroy-Marzec (PAP, Fot: Leszek Szymański)

Prawo i Sprawiedliwość, przedstawiając plany zmian w samorządach, przyspieszyło przygotowania konkurencji do wyborów zaplanowanych na jesień 2018. Typowanie kandydatów trwa już w partii rządzącej, a także w PO i Nowoczesnej. Klaruje się też lista chętnych w Kukiz '15. Według "Do Rzeczy" start rozważa Piotr Liroy-Marzec.

Przygotowania

Polityk zarejestrował już domeny liroydlawarszawy.pl i skutecznidlawarszawy.pl, które odsyłają do sejmowej strony posła. Sam Liroy-Marzec nie chce komentować swoich planów. - Do wyborów samorządowych jest jeszcze dużo czasu. To prawda, że jest dużo różnych propozycji i oczekiwań wobec mnie, ale nie podjąłem takiej decyzji - powiedział tylko "Do Rzeczy". Znacznie bardziej rozmowny jest jego współpracownik i były warszawski radny PiS Maciej Maciejowski.

Kiedy pytamy, czy poseł będzie zwiększał aktywność w Warszawie, by przygotować grunt pod ewentualny start, odpowiada: - Nie sądzę, byśmy jakoś specjalnie musieli zmieniać akcenty. Piotr to polityk ogólnopolski, z pierwszej piątki najbardziej znanych. Prowadzimy szereg działań związanych z samorządami. Już dzisiaj Liroy zapowiedział, że będzie popierał w całej Polsce oddolne, obywatelskie komitety.

Zostawi Kukiza?

Stąd nie jest przesądzone, czyim kandydatem będzie Liroy-Marzec. Jedna opcja to Kukiz '15, w którym jednak do warszawskiego ratusza przymierzani są wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka oraz Marek Jakubiak, o którym pisaliśmy niedawno. I choć Paweł Kukiz przekonuje, że jego ugrupowanie nie jest partią, to jednak Kukiz '15 stracił wizerunek inicjatywy obywatelskiej wchodząc do Sejmu.

Stąd znaczące wydają się być słowa Maciejowskiego. - Ewentualna kandydatura miałaby służyć odpartyjnieniu samorządu - mówi współpracownik Liroy-Marca. - Czyli nie Kukiz '15? - dopytujemy. - Jest za wcześnie by o tym mówić. Nie było jeszcze dyskusji na ten temat w klubie Kukiz 15 - ucina. - Koncentrujemy się nie na szyldach, ale na tym, z jakim programem można pójść do wyborów - mówi Meciejowski.

Starcie o Warszawę to najbardziej prestiżowy pojedynek w wyborach samorządowych. Ten przyszłoroczny będzie w dodatku rozpoczynał dwuletni maraton wyborczy, więc partie będą walczyły o jak najlepszą pozycję startową. A Piotr Liroy-Marzec może w tym starciu sporo namieszać.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.