Trwa ładowanie...

Prezydent Korei Południowej ostrzega Koreę Północną przed upadkiem

• Park Geun Hie: jeśli Korea Północna nie porzuci swojego programu nuklearnego, kraj ten czeka upadek • W Korei Północnej obecnie świętowane są urodziny zmarłego Kim Dzong Ila
Share
Park Geun Hie
Park Geun HieŹródło: PAP/EPA, Fot: JEON HEON-KYUN
d49isds

Dodała, że kraj musi podjąć "silniejsze i skuteczniejsze kroki", aby uzmysłowić Korei Północnej, iż realizacja jej nuklearnych ambicji tylko przyspieszy upadek reżimu. Jednak nie określono, jakie konkretnie działania miała na myśli prezydent Park.

Jak podaje agencja Reutera, wypowiedź Park z pewnością rozzłości Koreę Północną, w której obecnie świętowane są urodziny zmarłego Kim Dzong Ila, ojca obecnego lidera tego kraju Kim Dzong Una. Wysoko postawieni urzędnicy w Korei Południowej zazwyczaj unikają ostrych słów pod adresem Pjongjangu w obawie, że pogorszą one i tak już napięte relacje pomiędzy rywalizującymi ze sobą krajami - przypomina z kolei Associated Press.

Zaostrzyły się one szczególnie po tym, jak w nocy z 6 na 7 lutego Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co było naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji.

d49isds

We wtorkowej wypowiedzi Park broniła także decyzji Seulu o zawieszeniu funkcjonowania parku przemysłowego Kaesong, będącego ostatnim projektem gospodarczej współpracy pomiędzy dwiema Koreami.

Jak powiedział wcześniej południowokoreański minister ds. zjednoczenia narodowego Hong Jong Pio, decyzję o zaprzestaniu wszystkich operacji w kompleksie Kaesong podjęto po to, by inwestycje Korei Płd. w tym miejscu "nie były wykorzystywane przez Północ do finansowania rozwoju programu jądrowego i rakietowego".

d49isds

Podziel się opinią

Share
d49isds
d49isds
Więcej tematów