Prezydent Estonii z wizytą w Polsce
Prezydenci Polski i Estonii podczas ceremonii powitania przed Pałacem Prezydenckim (PAP/Jacek Turczyk)
Podczas odbywającego się w Warszawie polsko-estońskiego forum gospodarczego prezydent Estonii Arnold Ruutel poparł wszelkie dążenia do liberalizacji warunków określonych w umowach o wolnym handlu. Zgodnie z umową z 1999 roku wszystkie polskie towary mają bezcłowy dostęp do estońskiego rynku. Estończycy nie płacą cła od stycznia tego roku.
18.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Prezydent Ruutel podkreślił, że ściślejsza współpraca gospodarcza ułatwiłaby obu karajom, Polsce i Estonii, zaistnienie na rynkach unijnych po przystapieniu do 15. Istnieje sporo możliwości w rozwoju handlu i inwestycji - mówił prezydent. Korzyści z umocnienia wzajemnych kontaktów gospodarczych są obustronne i istotne w procesie przygotowania do członkostwa w Unii Europejskiej.
Przystąpienie do Wspólnoty rozszerzy możliwości przedsiębiorstw, ale i stworzy problemy związane z adaptacją w nowych warunkach oraz dostosowaniem się do nowych wymogów - dodał Arnold Ruutel.
Minister gospodarki Estonii Liina Donisson wyraziła nadzieję, że trasa Via Baltica przy wsparciu Polski, stanie się międzynarodowym połączeniem handlowym i drogowym. Szybkie, bezpieczne połaczenie drogowe dla wschodniej i zachodniej Europy jest ważne dla Estonii, państw Bałtyckich i Finlandii - mówiła minister. Dlatego mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłosci powstanie także szybkie połączenie kolejowe między Tallinem a Warszawą - dodała.
W forum gospodarczym uczestniczyli estońscy i polscy przedsiębiorcy, którzy wymienili się doświadczeniami i mieli okazję nawiązać kontakty handlowe. Ambasada Estońska w Polsce zamierza powołać radcę handlowego, który wspierałby polskie i estońskie przedsiębiorstwa.
Prezydent Estonii Arnold Ruutel rozpoczął w poniedziałek oficjalną wizytę w Polsce. Z polskimi politykami będzie rozmawiał o międzynarodowym bezpieczeństwie, integracji europejskiej i dwustronnej współpracy.
Podczas ceremonii powitania prezydent Aleksander Kwaśniewski zapewnił, że Polska opowiada się za tym, aby na najbliższym szczycie NATO w Pradze Estonia została zaproszona do grona państw członkowskich Paktu.
Polska i Estonia należą do pierwszej grupy państw negocjujących członkostwo w Unii Europejskiej - do tzw. grupy luksemburskiej. Główni negocjatorzy tych sześciu państw zgodzili się przed paroma dniami na spotkaniu w Warszawie, że wprawdzie negocjują oddzielnie ale cel jest wspólny: sprawiedliwe zasady konkurencji i uzyskanie jak najlepszych warunków finansowych.
Ambicją polityków obu krajów jest również poprawa współpracy gospodarczej. Dlatego prezydentowi Ruutelowi oprócz ministra obrony towarzyszy minister gospodarki i grupa biznesmenów. (PAP/IAR, aka)