Trwa ładowanie...

Prezydent Duda odebrał ślubowanie od sędziego TK. Tego też wybrało PiS

Trybunał Konstytucyjny ma kolejnego sędziego wybranego przez partię rządzącą. Został nim Andrzej Zielonacki. W środę jego ślubowanie odebrał prezydent Andrzej Duda.

Share
Prezydent Duda odebrał ślubowanie od sędziego TK. Tego też wybrało PiS
Źródło: KPRP, fot: Andrzej Hrechorowicz
dzy8u3l

Zielonacki został wybrany przez Sejm w czwartek - w miejsce sędziego Stanisława Biernata, którego kadencja upłynęła 26 czerwca.

Koniec kadencji wiceprezesa TK był pełen sporów z sędzią Julią Przyłębską. Biernat na pożegnanie miał dostać od prezes TK książkę Bronisława Wildsteina "Demokracja limitowana, czyli dlaczego nie lubię III RP". Prezent nie przypadł do gustu Biernatowi, który odpowiedział Przyłębskiej i stwierdził, że prześle jej publikację "Na straży państwa prawa. Trzydzieści lat orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego".

Nowy sędzia TK

Sejm wybiera sędziego TK na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.

dzy8u3l

Zielonacki urodził się w 1954 r. Jest doktorem prawa. Od 1992 r. prowadzi w Poznaniu kancelarię adwokacką.

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zielonackiego - przy sprzeciwie posłów opozycji, którzy zadawali mu wiele pytań, m.in. o kwestie światopoglądowe i o sympatie polityczne.

- Poglądy mam konserwatywne - odpowiadał kandydat. - Moje sympatie polityczne są określone - przyznał. - Mogę zapewnić, że niezależnie od sympatii politycznych, sędzia TK jest od tego, by badać zgodność ustawy (z konstytucją) niezależnie od tego, jaka większość ją uchwaliła - oświadczył. - Jako adwokat swoje poglądy zostawiałem na wieszaku w kancelarii - powiedział, deklarując, że tak samo będzie czynił jako sędzia TK.

W uroczystości w pałacu prezydenckim brali udział m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i prezes TK Julia Przyłębska.

Źródło: Twitter

dzy8u3l

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzy8u3l
dzy8u3l
Więcej tematów