PolskaBiernat: uznajemy, że sędzia Przyłębska jest prezesem TK

Biernat: uznajemy, że sędzia Przyłębska jest prezesem TK

Trybunał Konstytucyjny będzie działał, ale teraz warunki jego funkcjonowania będą nieporównanie gorsze. Dotąd TK działał w sposób nieskrępowany, a właściwie skrępowany tylko konstytucją - mówił wiceprezes TK Stanisław Biernat. Pytany Julię Przyłębską odrzekł, że sędziowie uznają prezes, powołaną właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Mogę mówić tylko we własnym imieniu, ale chyba również w imieniu innych sędziów, że uznajemy nową prezes TK - powiedział sędzia Biernat na konferencji zorganizowanej przed budynkiem TK.

Biernat: uznajemy, że sędzia Przyłębska jest prezesem TK
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

- Na pewno nie będzie "buntu" wiceprezesa i sędziów wybranych przez poprzednie Sejmy - powiedział. - Sędziowie konstytucyjni mają głęboko zakorzenione poczucie służby dla Rzeczypospolitej i cała ich działalność w ostatnich miesiącach świadczy o powściągliwości i samodyscyplinie" - ocenił Biernat. - Sędziowie nie zasłużyli sobie na taki los, jaki im zgotowali politycy w ostatnich kilkunastu miesiącach - dodał.

Na pytanie, czy dojdzie do uspokojenia sytuacji wokół TK, Biernat odpowiedział: "co do tego można mieć wątpliwość, bo nowe ustawy formalnie stwarzają podstawy do funkcjonowania TK, niemniej jednak nie są to ustawy, które by stabilizowały i uspokajały pozycję TK".

- Co do tego uspokojenia można też mieć wątpliwości, bo do orzekania zostali dopuszczeni trzej sędziowie, natomiast TK orzekł, że zgodny z konstytucją był wcześniejszy wybór innych sędziów, którzy nie zostali zaprzysiężeni - zwrócił uwagę. - Występują uzasadnione obawy, że wyroki TK z udziałem tych trzech sędziów mogą być kontestowane przez organy stosujące prawo - dodał Biernat.

- Nie ulega wątpliwości, że orzekający od kilku lat sędziowie będą musieli określić swoją pozycję i wyrazić swoje credo co do funkcjonowania TK. Można się spodziewać, że wydadzą jakieś oświadczenie czy w inny sposób przekażą opinii publicznej stanowisko w tej nowej sytuacji; będzie to wszystko w granicach prawa - powiedział Biernat. Dodał, że sędziowie "nie mają zwyczaju działać w sposób nielicujący z godnością sędziowską".

- Jesteśmy zainteresowani tym, żeby TK szybko i dobrze działał, jednak mamy pewne obawy. Może się tak zdarzyć, ze sądy będą kontestować wyroki. Jestem jednak umiarkowanym optymistą. Może mówię patetycznie, ale TK jest ważny dla Rzeczpospolitej - powiedział sędzia Biernat.

Biernat powiedział, że przepisy jednej z ustaw są - jak określił - "szczególnie bolesne" - mają zlikwidować Biuro TK i stworzyć w to miejsce nową strukturę, a zmiana - jego zdaniem - "prawdopodobnie będzie polegała na wymianie ludzi". Według niego, wtedy TK może "znacznie gorzej funkcjonować".

Za krzywdę wobec TK Biernat uznał ocenę przez świat polityki, że TK składał się rzekomo z "sędziów peowskich czy pisowskich".

- Swą kadencję sędziego i zarazem wiceprezesa TK kończę w czerwcu 2017 r; tu się nic nie zmienia - podkreślił Biernat. - Zmiana na stanowisku prezesa nie wpływa na moją pozycję. Inną sprawą jest, jaka będzie moja faktyczna pozycja w TK, bo to będzie zależało od pani prezes - dodał. Przypomniał, że nowa ustawa stanowi, że prezes może upoważnić innego sędziego do zastępowania go, z ominięciem wiceprezesa. - Byłoby to zgodne z ustawą - przyznał Biernat - natomiast można mieć bardzo poważne wątpliwości, czy byłoby to zgodne z konstytucją.

Sędzia pytany był również o sprawę przeniesienia do innego pomieszczenia. - Odbieram to jako złośliwość, trochę nie licującą z powagą Trybunału Konstytucyjnego, ale nie przykładem do tego większej wagi - mówił, opowiadając o piśmie nowej prezes, że ma opuścić zajmowane dotąd pomieszczenie. Jak dodał sędzia Biernat, jest nieco zdziwiony, że to była jedna z pierwszych decyzji prezes Przyłębskiej.

Pomieszczenie zajmowane dotąd przez wiceprezesa TK Stanisława Biernata zajmie sędzia Mariusz Muszyński, który również brany był pod uwagę jako kandydat na prezesa TK.

(oprac. Bartosz Lewicki)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (231)