Trwa ładowanie...
d3r59kr

Prezydent bierze się za Virtuti Militari. Zabierze order kilkunastu osobom, ale nie gen. Jaruzelskiemu

Andrzej Duda i jego kancelaria robią wielki przegląd odznaczeń nadanych w okresie PRL. Prawdopodobnie pozbawią odznaczenia Virtuti Militari kilkanaście osób. Na liście nie ma jednak gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Ale są za to zabójcy legendarnego żołnierza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kawaler orderu Virtuti Militari
Kawaler orderu Virtuti Militari (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d3r59kr

W PRL Virtuti Militari dostało ponad 5 tys. osób. Część osób rzeczywiście wykazała się w walce z Niemcami, ale order przyznawano też z przyczyn politycznych. Bo dostał go marszałek Andriej Grieczko czy przywódca ZSRR Leonid Breżniew.

Dlatego Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy robi przegląd odznaczeń - podaje "Rzeczpospolita". Wiadomo, że Virtuti Militari nie straci gen. Wojciech Jaruzelski. Dlaczego? Jego nazwisko było na liście, ale zostało usunięte. Obecnie nie ma już na niej osób zmarłych, a liczba kandydatów została okrojona do kilkunastu osób.

d3r59kr

Na liście są za to zabójcy Mariana Bernaciaka ps. "Orlik". Był jednym z najskuteczniejszych Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie. Polowało na niego kilkanaście tysięcy żołnierzy LWP, KBW oraz funkcjonariuszy MO i UB. Zginął w 1946 roku.

Kulisy słynnego zdjęcia prezydenta w Brukseli - zobacz

"Są też osoby, które zostały pozbawione prze UdSKiOR uprawnień kombatanckich za haniebną pracę w komunistycznym aparacie bezpieczeństwa. Są to np. prokuratorzy stalinowscy, wysocy funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Urzędu Bezpieczeństwa czy Informacji Wojskowej - wyjaśnił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

d3r59kr

Podziel się opinią

Share

d3r59kr

d3r59kr
Więcej tematów