Trwa ładowanie...

Prezydent Andrzej Duda składa wniosek o referendum

- Chciałbym, aby referendum konsultacyjne na temat zmian w konstytucji było dwudniowe i odbyło się 10 i 11 listopada – zadeklarował prezydent Andrzej Duda. Wniosek w tej sprawie trafi do Senatu jeszcze w piątek.

Prezydent Andrzej Duda składa wniosek o referendumŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d1vzblt
d1vzblt

- Chcę złożyć do Senatu, zgodnie z przewidzianą procedurą, projekt postanowienia o zarządzeniu referendum w celu uzyskania jego zatwierdzenia przez Senat w najwcześniejszym terminie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Zdecydowałem, że ten projekt postanowienia zostanie złożony w Senacie dzisiaj. Mam nadzieję, że Senat w najbliższym czasie się tym zajmie i po dyskusji przeprowadzi stosowane glosowanie – dodał. Jak mówił prezydent, w ten sposób chce dać PKW jak najwięcej czasu na przygotowania.

Prezydent tłumacząc swoją decyzję mówił, że o najważniejszych sprawach ustrojowych nie można decydować bez udziału społeczeństwa. Zdaniem Andrzeja Dudy "30 lat od odzyskania pełnej suwerenności, 100-lecie odzyskania niepodległości oraz 20 lat obowiązywania Konstytucji z 1997 r." jest dobrym momentem do przeprowadzenia dyskusji i referendum konsultacyjnego na temat nowej lub zmian w obecnej konstytucji.

- Poprzednia konstytucja została napisana i przedyskutowana przez elity prawnicze i przedstawiona ludziom. Ja chcę, żeby było odwrotnie. Najpierw to ludzie wypowiadają się, czego chcą, a później prawnicy powinni napisać przepisy – zakończył swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także: Jacek Żakowski: przestańmy udawać, że parlament coś znaczy

W czerwcu prezydent Andrzej Duda zaprezentował propozycje pytań referendalnych. Wtedy zaprezentował 15 pytań referendalnych, ale ostatecznie będzie ich mniej.

Pytania referendalne

W czerwcu prezydent Andrzej Duda zaprezentował propozycje pytań referendalnych. Wtedy zaprezentował 15 pytań referendalnych, ale ostatecznie będzie ich mniej.

d1vzblt

1) Czy jest Pani/Pan za:
a) uchwaleniem nowej Konstytucji Rzeczypospolitej
b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r.?
c) pozostawieniem Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. bez zmian?

2) Czy jest Pani/Pan za unormowaniem w Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek 1 mln obywateli, oraz za tym, by wynik takiego referendum był wiążący, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania?

3) Czy jest Pani/Pan za:
a) systemem prezydenckim, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji wybranego przez naród Prezydenta RP?
b) Systemem gabinetowym, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji Rady Ministrów i jej Prezesa oraz wyborem Prezydenta RP przez Zgromadzenie Narodowe?
c) Utrzymaniem obecnego unormowania modelu władzy wykonawczej?

4) Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP:
a) W jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy)?
b) W wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny)
c) Przy połączeniu oby tych form (system mieszany)

d1vzblt

5) Czy jest Pani/Pan za podkreśleniem w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł państwowości polskiej oraz kultury i tożsamości narodu polskiego?

6) Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w UE i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP?

7) Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

d1vzblt

8) Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny (takie jak świadczenia z programu 500+) oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku?

9) Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony: pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury, nabywanego w ustawowo określonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)?

10) Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d1vzblt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzblt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj