Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zgromadzeniach
Prezydent odmówił podpisania noweli ustawy o zgromadzeniach, dlatego została skierowana ona do TK - przekazał na konferencji prasowej dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. To pierwsza ustawa skierowana do Trybunału przez prezydenta Andrzeja Dudę. Magierowski wyjaśnił, że prezydent ma trzy główne zarzuty do tej ustawy.
- Konkretne zarzuty dotyczące w przekonaniu prezydenta braku zgodności tej ustawy z konstytucją RP są trzy. Pierwszy z nich dotyczy różnicowania statusu zgromadzeń publicznych, przy zastosowaniu elementu konstrukcyjnego nieprzewidzianego na gruncie konstytucyjnym. Chodzi oczywiście o tzw. zgromadzenia cykliczne, które zostały do tej ustawy wprowadzone - powiedział.
Jak dodał, drugi punkt mówi o wyłączeniu "możliwości zaskarżania przez organizatora zgromadzenia zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzenia". - Wreszcie trzeci punkt - zakaz odbycia zgromadzeń nakazujący stosowanie nowo ustanowionych przepisów do zdarzeń, które miały miejsce przed ich wejściem w życie. Mówiąc krótko, językiem trochę mniej prawniczym, chodzi o to, że prawo nie powinno działać wstecz. To są trzy główne zarzuty - powiedział.
Ustawa o zgromadzeniach do Trybunału Konstytucyjnego na wniosek prezydenta
Prezydent skierował wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 13 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo o zgromadzeniach. Na stronie internetowej prezydenta pojawiło się oficjalne stanowisko ws. przekazania ustawy do TK.
Czytamy w nim, że prezydent ma zastrzeżenia do tego, że "ustawa różnicuje status zgromadzeń publicznych przy zastosowaniu elementu konstrukcyjnego". Ponadto, wątpliwości budzi także wyłączenie możliwości zaskarżenia przez organizatora zgromadzenia zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzeń. Prezydent kwestionuje także artykuł ustawy o zakazie odbycia zgromadzeń nakazując stosowanie nowych przepisów do zdarzeń, które miały miejsce przed ich wejściem w życie.
Według prezydenta Andrzeja Dudy, wolność zgromadzeń stanowi konieczny element demokracji i warunkuje korzystanie z innych wolności i praw człowieka związanych ze sferą życia publicznego. wyjaśnił, że wejście w życie zaskarżonej ustawy, mogłoby skutkować tym, że korzystanie z konstytucyjnej wolności zgromadzeń przestałyby funkcjonować prawidłowo.
Zaskarżone przepisy mogą naruszać zasadę równości, ponieważ różnicują sytuację prawną podmiotów podobnych na podstawie kryterium, które nie znajdują konstytucyjnego uzasadnienia.