Trwa ładowanie...

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. nowelizacji Kodeksu karnego. Fala komentarzy

Mógł podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Po kilkudniowych spekulacjach prezydent Andrzej Duda wybrał trzecią opcję. Internauci żywo zareagowali na jego decyzję. Nie brakuje krytycznych komentarzy.

Share
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. nowelizacji Kodeksu karnego. Fala komentarzy
Źródło: East News, fot: Wojciech Stróżyk
d1nquql

"Kolejny raz prezydent oddaje mecz walkowerem. Zamiast podjąć dojrzałą i męską decyzję i zawetować uchwaloną z rażącym naruszeniem prawa nowelizację Kodeksu karnego, niczym Piłat umywa ręce, wysyłając ją do tzw. TK. Wyrok napisze więc Nowogrodzka. 'Bohater' - tak decyzję Andrzeja Dudy skomentował Borys Budka z PO. Nie on jedyny. "Piłatem" Dudę nazwała też Renata Grochal.

Przypomnijmy, że nowelizacja KK to pomysł obozu rządzącego. Zaostrza ona kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie. Została uchwalona 16 maja, już dwa dni po tym, jak projekt złożono w Sejmie. Szybkie tempo prac Izby nad nowelą było możliwe dzięki decyzji marszałka Sejmu, który postanowił, by nowelizację procedować w trybie niekodeksowym.

d1nquql

Politycy opozycji i dziennikarze zwracają uwagę, że Duda "stchórzył", nie wetując nowelizacji. "Prezydent nie chciał robić kłopotów partii rządzącej" - ocenił konstytucjonalista Ryszard Balicki.

Zobacz także: „Nieformalne wspieranie PiS”. PSL chce powołania komisji

"Długo poczekamy"

Komentatorzy zauważają też, że TK pracuje wolno. "Nowelizacji można się spodziewać w okresie wysłania kolejnej misji załogowej na Księżyc" - stwierdził Marcin Makowski.

"Biorąc pod uwagę szaleńcze tempo prac TK w ostatnim czasie, realizacja obietnicy zaostrzenia kar dla pedofilów zostanie na długie miesiące odłożona na półkę. Cena pośpiechu w imię politycznej potrzeby chwili" - napisała na Twitterze Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej".

d1nquql

W podobnym tonie wypowiedział się Konrad Piasecki. "Tak się kończy bezmyślna gorączka legislacyjna. Przepisy nowelizujące kodeks karny, wylądują teraz na długie miesiące w TK. Nazwać to strzałem w stopę - to powiedzieć mało. Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało. A wystarczyło uchwalać nowelizację z głową, a nie dopychać ją kolanem" - podkreślił.

Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej" zaznaczył, że wątpliwości co do nowelizacji rozwiąże Julia Przyłębska. Zastanawia się, "czy kamery znowu nagrają Kaczyńskiego, jak wchodzi do pewnego apartamentowca przy Szucha...".

- To pokazuje po raz kolejny, w jaki sposób jest tworzone prawo w Polsce. Bez namymsłu, bez konsultacji. Ale moim zdaniem prezydent powinien zawetować tę ustawę. I to nie tylko ze względu na tryb jej uchwalenia, ale także ze względu na jej treść - stwierdził w TVN24 Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

d1nquql

Reakcja PiS

Do decyzji prezydenta odniosła się Anita Czerwińśka, nowa rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. "Nie jest naszą rolą komentowanie decyzji pana prezydenta, która jest jego prerogatywą. Czekamy na rozstrzygnięcie TK. Z komunikatu prezydenta wynika, że sama nowelizacja nie budzi jego wątpliwości, odnosi się on przede wszystkim do kwestii proceduralnych" - nspaiała.

Michał Wócik w Polsat News również studził emocje. "Prezydent wybrał jedną z dróg. Miał prawo, my to szanujemy. Nie widzę w tym niczego nadzwyczajnego".

Według byłego członka PiS Łukasza Rzepeckiego oraz Tomasza Rzymkowskiego z Kukiz'15 to dobra decyzja prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1nquql

Podziel się opinią

Share
d1nquql
d1nquql
Więcej tematów