Trwa ładowanie...
Andrzej Duda
Kamil Sikora
25-09-2017 12:27

Prezydent Andrzej Duda chce zmiany konstytucji. O godz. 16 konsultacje z partiami

Prezydent Andrzej Duda chce zmienić konstytucję. Jak mówi ma to umożliwić mu wybór członków KRS w przypadku braku porozumienia w Sejmie. Już o godzinie 16.00 w Pałacu Prezydenckim mają się zacząć konsultacje z partiami w tej sprawie.

Prezydent Andrzej Duda chce zmiany konstytucji. O godz. 16 konsultacje z partiamiŹródło: Forum
d3hqnuq
d3hqnuq

Prezydent Andrzej Duda ogłosił nie tylko dwa projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, ale też postulat zmiany konstytucji. Zmiana ustawy zasadniczej ma pozwolić prezydentowi na wybór członków KRS w przypadku braku porozumienia w Sejmie. To bardzo prawdopodobne, bo według prezydenckiego projektu do wyboru członków KRS potrzebne ma być 3/5 głosów posłów.

Jednak w trakcie prac nad ustawą PiS i Nowoczesna zwróciły uwagę, że konstytucja pozwala prezydentowi na wskazanie tylko jednego członka KRS. Dlatego aby usunąć tę przeszkodę, prezydent chce zmienić konstytucję. Trzeba zaznaczyć, że nie ma to nic wspólnego z prowadzonymi konsultacjami nad referendum konstytucyjnym i przygotowaniem nowej ustawy zasadniczej - dzisiejsza propozycja to zmiana ad hoc.

O godz. 16 w tej sprawie Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami partii politycznych. PiS będzie reprezentowane przez szefa klubu Ryszarda Terleckiego - poinformował Jacek Prusinowski z Radia Plus. PO nie weźmie udziału w rozmowach u Andrzeja Dudy. Entuzjastycznie o pomyśle wypowiedzieli się przedstawiciele Kukiz'15. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru już zapowiedział, że jego partia jest przeciw zmianie ustawy zasadniczej. W spotkaniu weźmie udział przedstawiciel PSL.

d3hqnuq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hqnuq
Więcej tematów