Trwa ładowanie...
Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda chce, by TK zbadało zgodność przepisów wykorzystanych przez SN

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy można stwierdzić nieważność postępowań na podstawie oceny prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów, którą przeprowadził KRS.

Share
Prezydent Andrzej Duda chce, by TK zbadało zgodność przepisów wykorzystanych przez SN
Źródło: Getty Images, Fot: Carsten Koall
dhra4gg

Komunikat w tej sprawie został opublikowany na stronie prezydent.pl. Wniosek Andrzeja Dudy skierowany do TK dotyczy 3 przepisów.

Sąd Najwyższy użył ich, by przygotować uchwałę, zgodnie z którą uznaje się, że gdy w składzie sędziowskim jest osoba wyłoniona przez nową KRS, obsada ta jest nienależyta.

Uchwała nie dotyczy orzeczeń wydanych przez takich sędziów przed podjęciem uchwały przez trzy izby SN oraz "orzeczeń, które zostaną wydane w toczących się w tym dniu postępowaniach na podstawie Kodeksu postępowania karnego przed danym składem sądu".

Zobacz też: Donald Tusk ciągle docina PiS. Jest reakcja

Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że dokument został wydany "z rażącym naruszeniem prawa". Skierowanie wniosku do TK ws. zastosowanych przepisów zapowiedział również premier Mateusz Morawiecki.

- Uchwała Sądu Najwyższego zmierza do podważenia podstawowych zasad ustrojowych państwa. Jedynym kompetentnym organem, który może to zbadać jest Trybunał Konstytucyjny - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhra4gg

Podziel się opinią

Share
dhra4gg
dhra4gg
Więcej tematów