Trwa ładowanie...
d1y8kik

Prezes TK o śmierci Henryka Ciocha: przez nagonkę

Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego odniosła się do doniesień o śmierci sędziego Henryka Ciocha. Zasugerowała, że może być to wina opozycji i mediów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d1y8kik

Na antenie radiowej Jedynki prezes TK mówiła, że sędzia Cioch był obiektem nagonki. Przypomniała że nazywany był dublerem.

- Jest nam strasznie przykro, bo to kolejny sędzia Trybunału, który zmarł. Mam takie wrażenie, że (jest to związane) z obciążeniem psychicznym związanym z tą obrzydliwą nagonką medialną. Ale nie tylko, również części polityków, którzy w niewybredny sposób rzucają oskarżenia, nazywając niektórych sędziów "sędziami dublerami". To powoduje w nas wszystkich olbrzymi stres - mówiła Przyłębska.

Te słowa natychmiast spotkały się z krytyką.

"Rozumiem emocje, ale to nieładnie, Pani Prezes" - skomentował słowa Julii Przyłębskiej dziennikarz "Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński.

"Po pierwsze, był dublerem (to po prostu fakt), a po wtóre, wykorzystywanie śmierci kolegi z pracy do walki politycznej to ohyda" - napisał z kolei na Twitterze Przemysław Szubartowicz z serwisu wiadomo.co.

d1y8kik

Ciało sędziego Trybunału Konstytucyjnego znaleziono rano w jednym z mieszkań w Warszawie. Na jego ciele nie ma żadnych obrażeń. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy zdrowotne - podaje RMF FM. Sędzia przeszedł w ubiegłym roku udar. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. śmierci sędziego.

Jeden z trzech sędziów

Cioch został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2015 r. Uchwała ws. jego wyboru nie wskazywała jednak daty początku kadencji, a wcześniej posłowie na to samo stanowisko wybrali Romana Hausera. Mimo to prezydent Andrzej Duda odebrał od Ciocha przyrzeczenie.

d1y8kik

Został dopuszczony do orzekania 20 grudnia 2016 r. przez prezes TK Julię Przyłębską. Poprzedni prezes Andrzej Rzepliński odmawiał jego dopuszczenia.

d1y8kik

Podziel się opinią

Share
d1y8kik
d1y8kik
Więcej tematów