Trwa ładowanie...
du118pz

Prezes TK Julia Przyłębska: uważam, że spór wokół Trybunału jest zakończony, ale audyt pewnie będzie potrzebny

Chciałabym przywrócić Trybunał Konstytucyjny obywatelom. Najwyższy czas, by TK odszedł od polityki. Poprzedni prezes wyznaczał składy niezgodnie z konstytucją. Ja przyglądam się różnym sprawom i jakiś audyt w Trybunale pewnie będzie potrzebny - powiedziała w TVP Info Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Share
Julia Przyłębska
Julia PrzyłębskaŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
du118pz

Sędzia zaznaczyła, że dla niej "spór wokół Trybunału Konstytucyjnego jest zakończony". Dodała, że trzeba zwrócić TK obywatelom, bo to pomoże odbudować zaufanie do niego. - Czas, by Trybunał odszedł od polityki. Możemy mieć różne poglądy, ale mam nadzieję, że staniemy się zespołem. Wypowiedzi poszczególnych sędziów nie są wypowiadane w imieniu całego środowiska - wyjaśniła Przyłębska.

Powiedziała również, że "poprzedni prezes (Andrzej Rzepliński - przyp. red.) wyznaczał składy niezgodnie z konstytucją". - Przyglądam się różnym sprawom i jakiś audyt w TK pewnie będzie potrzebny - dodała.

Nowa Prezes TK odniosła się także do wypowiedzi Andrzeja Zolla, byłego prezesa TK, który stwierdził, że dzisiejszy Trybunał to jest instytucja, która nie jest znana polskiemu porządkowi prawnemu. - Nie rozumiem tej wypowiedzi, w związku z tym nie będę się ustosunkowywać. Sędzia Zoll miał wiele takich kontrowersyjnych wypowiedzi, również dotyczących mojej osoby. Tej wypowiedzi nie rozumiem - stwierdziła Przyłębska.

du118pz

Prezydent powołał sędzię Julię Przyłębską na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego w dniu 21 grudnia. Na uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wyraził nadzieję, że nowa prezes "uporządkuje sprawy Trybunału". Prezydent powiedział, że chciałby, żeby zakończyły się "wokół Trybunału i w Trybunale te gorszące spory, które do tej pory trwały" i powodowały, iż nie mógł on normalnie działać.

Julia Przyłębska pełniła wcześniej między innymi funkcję sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, była też radcą ambasady RP w Berlinie, wspierała Fundację Polsko - Niemieckie Pojednanie. Na stanowisku prezesa Trybunału Konstytucyjnego zastąpiła Andrzeja Rzeplińskiego.

Oprac. Tomek Orszulak

du118pz

Podziel się opinią

Share
du118pz
du118pz
Więcej tematów