Prezes TK Julia Przyłębska: Trybunał zbada konstytucyjność nakazu publikacji list poparcia do KRS
Batalia o publikację list z nazwiskami sędziów, którzy poparli kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, wciąż trwa. Na wniosek posłów PiS zajmie się nią teraz Trybunał Konstytucyjny. Potwierdziła to prezes TK Julia Przyłębska.
- Trybunał Konstytucyjny będzie badał, czy zgodny z obowiązującymi przepisami konstytucyjnymi jest nakaz upublicznienia nazwisk osób, które wsparły kandydatów na sędziów - zapowiedziała w TVP Info Julia Przyłębska.
Prezes TK zastrzegła jednak, że nie może podać szczegółów. Tłumaczyła, że każda jej wypowiedź mogłaby zostać odebrana jako ingerencja w orzekanie.
W ubiegłym tygodniu Europejska Sieć Rad Sądownictwa wezwała Kancelarię Sejmu do opublikowania list poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem ENCJ, wykonanie tego obowiązku wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i powinno nastąpić jak najszybciej.
Zobacz także: Trybunał orzekł ws. KRS. Opozycja jest wściekła
Pod koniec czerwca NSA nakazał Kancelarii Sejmu ujawnić nazwiska osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm.
Sejm wybrał ją w marcu 2018 r. Kandydatów mogła zgłaszać grupa co najmniej 2 tys. obywateli lub 25 sędziów. Nie wiadomo jednak, którzy sędziowie poparli nowych członków KRS.
Publikację list zablokował pod koniec lipca Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak.
Zobacz także: Posłowie PiS wystąpili do Trybunału Konstytucyjnego. Chcą wstrzymać publikację list poparcia do KRS
6 sierpnia do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło pismo "o wstrzymanie wykonalności wyroków dotyczących ujawnienia list poparcia do KRS" - poinformowała wyborcza.pl. Pod wnioskiem podpisało się 54 parlamentarzystów PiS. Liczyli na to, że Trybunał Konstytucyjny wstrzyma wykonalność wyroków sądów nakazujących ujawnienie list poparcia do KRS, a także zamrozi niezakończone dotąd postępowania.
Źródło: polsatnews.pl