PolitykaPrezes TK Julia Przyłębska: Trybunał zbada konstytucyjność nakazu publikacji list poparcia do KRS

Prezes TK Julia Przyłębska: Trybunał zbada konstytucyjność nakazu publikacji list poparcia do KRS

Batalia o publikację list z nazwiskami sędziów, którzy poparli kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, wciąż trwa. Na wniosek posłów PiS zajmie się nią teraz Trybunał Konstytucyjny. Potwierdziła to prezes TK Julia Przyłębska.

Prezes TK Julia Przyłębska: Trybunał zbada konstytucyjność nakazu publikacji list poparcia do KRS
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell
Violetta Baran

19.08.2019 | aktual.: 19.08.2019 08:09

- Trybunał Konstytucyjny będzie badał, czy zgodny z obowiązującymi przepisami konstytucyjnymi jest nakaz upublicznienia nazwisk osób, które wsparły kandydatów na sędziów - zapowiedziała w TVP Info Julia Przyłębska.

Prezes TK zastrzegła jednak, że nie może podać szczegółów. Tłumaczyła, że każda jej wypowiedź mogłaby zostać odebrana jako ingerencja w orzekanie.

W ubiegłym tygodniu Europejska Sieć Rad Sądownictwa wezwała Kancelarię Sejmu do opublikowania list poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem ENCJ, wykonanie tego obowiązku wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i powinno nastąpić jak najszybciej.

Pod koniec czerwca NSA nakazał Kancelarii Sejmu ujawnić nazwiska osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm.

Sejm wybrał ją w marcu 2018 r. Kandydatów mogła zgłaszać grupa co najmniej 2 tys. obywateli lub 25 sędziów. Nie wiadomo jednak, którzy sędziowie poparli nowych członków KRS.

Publikację list zablokował pod koniec lipca Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak.

6 sierpnia do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło pismo "o wstrzymanie wykonalności wyroków dotyczących ujawnienia list poparcia do KRS" - poinformowała wyborcza.pl. Pod wnioskiem podpisało się 54 parlamentarzystów PiS. Liczyli na to, że Trybunał Konstytucyjny wstrzyma wykonalność wyroków sądów nakazujących ujawnienie list poparcia do KRS, a także zamrozi niezakończone dotąd postępowania.

Źródło: polsatnews.pl

Zobacz także
Komentarze (593)