ycipk-3mi8ml

Prezes TK Julia Przyłębska: Trybunał zbada konstytucyjność nakazu publikacji list poparcia do KRS

Batalia o publikację list z nazwiskami sędziów, którzy poparli kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, wciąż trwa. Na wniosek posłów PiS zajmie się nią teraz Trybunał Konstytucyjny. Potwierdziła to prezes TK Julia Przyłębska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes TK Julia Przyłębska zapowiedziała, że TK zbada konstytucyjność nakazu publikacji list poparcia do KRS
Prezes TK Julia Przyłębska zapowiedziała, że TK zbada konstytucyjność nakazu publikacji list poparcia do KRS (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
ycipk-3mi8ml

- Trybunał Konstytucyjny będzie badał, czy zgodny z obowiązującymi przepisami konstytucyjnymi jest nakaz upublicznienia nazwisk osób, które wsparły kandydatów na sędziów - zapowiedziała w TVP Info Julia Przyłębska.

Zobacz także: PiS nie ujawnia list poparcia do KRS. Apel europejskich sędziów

Prezes TK zastrzegła jednak, że nie może podać szczegółów. Tłumaczyła, że każda jej wypowiedź mogłaby zostać odebrana jako ingerencja w orzekanie.

ycipk-3mi8ml

W ubiegłym tygodniu Europejska Sieć Rad Sądownictwa wezwała Kancelarię Sejmu do opublikowania list poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem ENCJ, wykonanie tego obowiązku wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i powinno nastąpić jak najszybciej.

Zobacz także: Trybunał orzekł ws. KRS. Opozycja jest wściekła

Pod koniec czerwca NSA nakazał Kancelarii Sejmu ujawnić nazwiska osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm.

ycipk-3mi8ml

Sejm wybrał ją w marcu 2018 r. Kandydatów mogła zgłaszać grupa co najmniej 2 tys. obywateli lub 25 sędziów. Nie wiadomo jednak, którzy sędziowie poparli nowych członków KRS.

Publikację list zablokował pod koniec lipca Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak.

Zobacz także: Posłowie PiS wystąpili do Trybunału Konstytucyjnego. Chcą wstrzymać publikację list poparcia do KRS

6 sierpnia do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło pismo "o wstrzymanie wykonalności wyroków dotyczących ujawnienia list poparcia do KRS" - poinformowała wyborcza.pl. Pod wnioskiem podpisało się 54 parlamentarzystów PiS. Liczyli na to, że Trybunał Konstytucyjny wstrzyma wykonalność wyroków sądów nakazujących ujawnienie list poparcia do KRS, a także zamrozi niezakończone dotąd postępowania.

ycipk-3mi8ml

Źródło: polsatnews.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-3mi8ml
ycipk-3mi8ml