Trwa ładowanie...

Prezes PAP zawieszony. "Za mało dobrej zmiany"

Artur Dmochowski został zawieszony w obowiązkach prezesa Polskiej Agencji Prasowej. On sam jest zdziwiony decyzją rady nadzorczej państwowej agencji, a sprawą zajmie się Rada Mediów Narodowych. Obowiązki prezesa pełnić ma teraz przedstawiciel rady nadzorczej.
Share
Zawieszony prezes liczy na reakcję Rady Mediów Narodowych.
Zawieszony prezes liczy na reakcję Rady Mediów Narodowych.Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d6kks46

- Nie rozumiem tej decyzji rady nadzorczej. Mam nadzieję, że będę mógł wyjaśnić sytuację Radzie Mediów Narodowych - mówi Artur Dmochowski w rozmowie z press.pl. To właśnie ten branżowy serwis podał decyzję o zmianie w PAP (obok TVP i Polskiego Radia należącej do mediów publicznych, narodowych), bo sama agencja o tym nie poinformowała.

Dmochowski, wcześniej m.in. rzecznik prasowy szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, podkreśla, że nie widzi żadnych powodów, które mogły dać radzie nadzorczej pretekst do takiej decyzji. Mówi o "okresie niepotrzebnego oraz szkodliwego dla agencji zamieszania".

Zobacz też: Jarosław Kaczyński zapowiada dekoncentracja mediów. Co może zrobić PiS?

Zawieszony prezes zapewnia, że sytuacja finansowa i kadrowa PAP jest stabilna, a - w jego ocenie - po przeprowadzeniu reform agencja rozwija się najlepiej od kilku lat.

d6kks46

Czabański: wysłuchamy dwóch stron

Artur Dmochowski został prezesem PAP 9 maja 2016 roku, czyli zanim weszła w życie ustawa o Radzie Mediów Narodowych. W październiku rada zdecydowała jednak, że to właśnie on przez cztery lata będzie pełnił funkcję prezesa jednoosobowego zarządu.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej agencji w trzyosobowej radzie nadzorczej PAP zasiadają Janusz Niedziela, Maciej Świrski i Tomasz Giziński.

Rada Mediów Narodowych zajmie się sprawą Dmochowskiego w czwartek. - Wysłuchamy argumentów zarządu oraz rady nadzorczej i wówczas zajmiemy jakieś stanowisko - mówi w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl przewodniczący RMN Krzysztof Czabański.

d6kks46

Źle bronił "dobrej zmiany"?

Zawieszenie prezesa jest szeroko komentowane przez pracowników PAP. Działania PiS wobec mediów publicznych w ostatnich dwóch latach powodują, że pojawiają się pytania o to, czy Dmochowskiego nie zawieszono ze względu na charakter i treść depesz agencji, które mogły nie podobać się politykom obozu rządzącego.

- Pojawiły się zarzuty, że PAP jest za mało radykalna w obronie "dobrej zmiany". Inaczej niż TVP czy Polskie Radio - wyborcza.pl cytuje opinie z wewnątrz agencji. Część pracowników twierdzi, że nie jest więc zaskoczona posunięciem rady nadzorczej.

Artur Dmochowski publikował m.in. w "Nowym Dzienniku", "Gazecie Polskiej" i "Gazecie Polskiej Codziennie". Zanim został prezesem PAP był rzecznikiem prasowym resortu spraw zagranicznych.

Źródła: press.pl, wirtualnemedia.pl, wyborcza.pl

d6kks46

Podziel się opinią

Share
d6kks46
d6kks46
Więcej tematów