Premier zmienia zdanie. Sam sobie zaprzeczył
Premier Mateusz Morawiecki zmienia zdanie w kwestii terminu złożenia wniosku o pierwszą transzę środków z KPO. 14 stycznia mówił, że "zostanie on złożony w ciągu 10 dni". Teraz deklaruje, że "nie będzie tego robił pochopnie, bo to zbyt ważne".
14 stycznia w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM premier powiedział, że "pierwsza transza środków z KPO może trafić do Polski w trzecim lub czwartym kwartale tego roku". - Wniosek do środki z KPO zamierzamy skierować (do Komisji Europejskiej – red.) dosłownie po wejściu "ustawy wiatrakowej" na agendę Sejmu, czyli prawdopodobnie za około 10 dni - deklarował Morawiecki.
Co innego stwierdził jednak w opublikowanym w piątek wywiadzie dla Interii.
"Nie będziemy tego robić pochopnie"
Podczas wywiadu znów zapytano go, kiedy złożony wniosek o KPO. Szef rządu znów kluczył w odpowiedzi.
- Chcemy złożyć go w porozumieniu z Komisją Europejską w najbliższym czasie, kiedy tylko przez nasz parlament przejdą ustawy, które są efektem kompromisu z Unią Europejską. Najważniejsza jest ustawa o Sądzie Najwyższym. Ustawa "wiatrakowa" jest mniej istotna - odpowiedział Morawiecki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pieniądze z KPO. "Popełniamy wiele szkolnych błędów"
Dopytywany, kiedy "przejdzie" nowela ustawy o SN odparł: "Jest szansa, że w najbliższych siedmiu dniach".
Premier podkreślił, że rząd chce złożyć wniosek o KPO "w uzgodnieniu z KE, aby nie dostać czarnej polewki". - Planujemy uzgodnić tryb procedowania wniosku o KPO. To jest bardzo poważna sprawa, nie będziemy tego robić pochopnie - dodał.
Na pytanie, czy ma pewność, że prezydent zaakceptuje ustawę o sądach i ją podpisze, powiedział: "Nie tylko nie mam żadnej pewności, ale nie mam wiedzy co do decyzji pana prezydenta. To jest prerogatywa prezydenta i to do głowy państwa należy ostatecznie decyzja. Jednak po stronie parlamentu chcemy wykonać wszystko, co możliwe, aby tak się stało".
Za to w sierpniu Morawiecki twierdził, że pierwszy wniosek o wypłatę KPO zostanie złożony jeszcze w październiku lub listopadzie.
Nowelizacja ustawy o SN
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. NoWedług jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Senat przyjął tę nowelizację we wtorek wnosząc do niej jednak 14 poprawek. Zaopiniowaniem tych poprawek zajmie się W poniedziałek po południu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Sejm ma rozpatrzyć senackie poprawki w środę.
Źródło: RMF FM/Interia/PAP