Trwa ładowanie...

Morawiecki upomina Zachód. "Kpina"

- Upominam naszych partnerów z Zachodu, by nie kryli się za parawanem egoizmu - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, to kpina, że Sberbank i Gazprombank nie zostały wyłączenie ze SWIFT. Dzisiaj Ukraińcy walczą także za naszą suwerenność, za naszą niepodległość - dodał.

Share
Premier Mateusz Morawiecki Premier Mateusz Morawiecki Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3gimvr

- W jaki sposób powstrzymać Putina? Na to jest jedna odpowiedź: my, Zachód, możemy go powstrzymać poprzez miażdżące, dotkliwe, powszechne sankcje, z których nie będą mogli uciec - mówił Mateusz Morawiecki, udzielając wywiadu w Polsat News. Podkreślił, że trzeba rozmontować "złotą klatkę, w której zamknęli się Putin i jego oligarchowie.

Premier Polski: to kpina, że Sberbank i Gazprombank nie zostały wyłączenie ze SWIFT

Morawiecki ocenił, że wprowadzone dotychczas sankcje na Rosję - patrząc na to, co dzieje się z rosyjską walutą i giełdą - uderzyły bardzo celnie. - Moim zadaniem jest to, żeby te sankcje podtrzymać. Dlatego kilka dni temu byłem w Berlinie, wprost powiedziałem kanclerzowi Scholzowi: muszą te sankcje być wzmocnione. To kpina, że Sberbank i Gazprombank nie zostały wyłączenie ze SWIFT - podkreślił Morawiecki.

- Dlatego upominam naszych partnerów z Zachodu, żeby sami sobie nie zaprzeczali. Nie mogą się skryć za parawanem egoizmu. Dzisiaj Ukraińcy walczą także za ich wolność, za naszą suwerenność, za naszą niepodległość - dodał.

Sankcje mogą mu zatrzymać karierę. "Zrozumcie, że od 15. roku życia nie mieszkam w Rosji"

Premier mówił też o pomocy, jakiej Polska udziela Ukrainie. Wskazywał, że codziennie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na Ukrainę wyjeżdża setka tirów z żywnością, materiałami opatrunkowymi, lekarstwami.

Transporty - mówił szef rządu - docierają także do miast wschodniej Ukrainy, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. - Polska jest wielkim hubem humanitarnym dla całej Ukrainy. Oprócz przyjmowana uchodźców, to na nas polegają teraz Ukraińcy, a także nasi partnerzy z zachodu, którzy chcieliby pomóc Ukrainie w dostarczaniu dóbr podstawowej potrzeby - mówił Morawiecki.

d3gimvr

Premier był też pytany czy partnerzy Polski rozumieją sytuację w regionie i czy w polityce niemieckiej realny zwrot się dokonał. - Realny zwrot się dokonał, ale by go utrzymywać, trzeba cementować jedność - odpowiedział szef rządu.

Podkreślił, że właśnie ta jedność jest największą wartością. Ocenił, że Władimir Putin na pewno nie spodziewał się tego zbudowania jedności Zachodu, "niebywałej praktycznie od II wojny światowej". - To, że mówimy jednym głosem, że Polska reżyseruje sankcje, to, że jesteśmy tak bardzo związani z innymi, że budujemy tę flankę wschodnią NATO, że umacniamy ją - tego się na pewno Kreml nie spodziewał - zaznaczył Morawiecki.

Premier Morawiecki w piątek na antenie Polsat News podkreślił, że pozostaje w stałym kontakcie z liderami zachodniej Europy i zapowiedział, że w nadchodzącym tygodniu uda się do Londynu na rozmowy z premierem Borisem Johnsonem oraz do Paryża na rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - To są rozmowy bardzo konkretne - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gimvr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3gimvr
d3gimvr
Więcej tematów