Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Szef NATO do Putina. Jednoznaczny przekaz

Szef NATO Jens Stoltenberg wezwał Putina do natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk. - Nie powinniśmy mieć samolotów w ukraińskiej strefie powietrznej - zastrzegł Stoltenberg, pytany o plany Sojuszu.

Share
Szef NATO Jens Stoltenberg Szef NATO Jens Stoltenberg Źródło: GETTY, fot: Anadolu Agency
d1qvt08

- Nadchodzące dni wojny na Ukrainie będą prawdopodobnie gorsze, będzie więcej ofiar, cierpienia i zniszczeń. Rosyjskie siły ściągają ciężki sprzęt i kontynuują ataki - powiedział Jens Stoltenberg na na konferencji prasowej w Brukseli. Wcześniej odbyło się spotkanie szefów MSZ państw NATO.

Wojna w Ukrainie. Stoltenberg: NATO nie chce wojny z Rosją

Szef NATO wezwał Putina do zaangażowania się w wysiłki dyplomatyczne. - Pozostajemy otwarci na szansę dla dyplomacji i deeskalacji. NATO nie chce wojny z Rosją - podkreślił Stoltenberg.

d1qvt08

- To wojna Putina. Ambicje Kremla oznaczają odtworzenie jego strefy wpływów - mówił Jens Stoltenberg.

- Rozmieszczamy siły reagowania NATO po raz pierwszy w historii. Mamy myśliwce w najwyższej gotowości, ponad 200 okrętów - przekazał. - Poważnie rozważamy znaczące zwiększenie obecności NATO na wschodniej flance, zarówno jeśli chodzi o liczbę żołnierzy, jak i np. obronę przeciwlotniczą - mówił szef Sojuszu.

Zobacz też: Ukraińska reżyserka ucieka z Charkowa. Relacja z drogi

- Putin nie dał rady nas podzielić - podkreślił Stoltenberg na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli.

d1qvt08

Dodał, że sojusznicy z NATO zapewniają wsparcie dla Ukrainy. - Są zgodni, by nie wysyłać wojska na Ukrainę i nie powinniśmy mieć samolotów w ukraińskiej strefie powietrznej - podkreślił.

- Nie możemy bezpośrednio zaangażować się w konflikt na Ukrainie, ani na ziemi, ani w powietrzu; wysłanie naszych myśliwców nad Ukrainę skończyłoby się najprawdopodobniej zaangażowaniem całej Europy w wojnę z Rosją - dodał.

Stoltenberg powiedział również, że Putin i Łukaszenka odpowiedzą za atak na Ukrainę.

Jens Stoltenberg: nie będziemy częścią konfliktu

- Jasno powiedziałem, że powinniśmy - jako sojusznicy w NATO - wspierać Ukrainę na różne możliwe sposoby, ale nie będziemy częścią konfliktu. Jestem przekonany, że jeśli NATO będzie bezpośrednio zaangażowane w ten konflikt to dojdzie do jeszcze większych strat, w tym ofiar cywilnych. To jest powód, dla którego musimy zwiększyć nasze wsparcie, nałożyć dotkliwe sankcje, apelować do Rosji, żeby się zaangażowała w rozwiązanie polityczne tego konfliktu, ale nie możemy się w to angażować bezpośrednio - powiedział Stoltenberg.

d1qvt08

Podkreślił, że głównym zadaniem NATO jest chronić miliard osób, które żyją w krajach członkowskich sojuszu. - Robimy to poprzez zwiększenie naszej obecności na wschodniej flance NATO, ale nie będziemy częścią konfliktu z Rosją na Ukrainie - podkreślił ponownie.

Szef NATO o walkach o elektrownię jądrową

Szef Sojuszu był pytany, czy NATO może cokolwiek zrobić, aby zmienić los wojny na Ukrainie i czy wydarzenia związane z Zaporoską Elektrownią Atomową w jakikolwiek sposób były omawiane, m.in. na spotkaniu szefów MSZ państw NATO.

- Jeżeli chodzi o nieodpowiedzialne działania wokół elektrowni atomowej na Ukrainie, to pokazują one, że niebezpieczeństwo jest ogromne - powiedział Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO ocenił, że Putin "całkowicie nie docenił ukraińskich sił zbrojnych", które są w stanie odpierać ataki i spowolnić rosyjskie wojska, co jak stwierdził, jest wynikiem odwagi ukraińskich żołnierzy, wsparcia całego narodu i przywództwa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który wzmacnia morale Ukraińców.

d1qvt08

- Sojusznicy w NATO szkolili i dostarczali jednocześnie wyposażenie dla sił ukraińskich. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, ale również Turcja wysyłały wyposażenie, wyszkoliliśmy dziesiątki tysięcy ukraińskich żołnierzy i są oni teraz na froncie. W związku z tym to wsparcie okazało się niezmiernie istotne dla ukraińskich sił zbrojnych. Teraz zwiększamy jeszcze nasze wysiłki i wysyłamy jeszcze więcej wsparcia - powiedział Stoltenberg.

W następstwie rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę, Komisja Europejska zawiesiła współpracę z Rosją i jej sojuszniczką Białorusią w ramach programów współpracy transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa

Straty WP
Źródło: WP

Wojna w Ukrainie. Ósma doba walki niepodległej Ukrainy

Ukraińcy już dziewiątą dobę odpierają ataki rosyjskiej armii. Rosja przeprowadziła ostrzał rakietowy m.in. elektrowni atomowej w Zaporożu. Ukraina wezwała NATO do interwencji. Żaden reaktor na szczęście nie został uszkodzony. Dramat trwa w Mariupolu. Miasto jest otoczone. Wiceburmistrz alarmuje: nie ma wody, prądu, nie można zebrać ciał.

d1qvt08

Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qvt08
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1qvt08
d1qvt08
Więcej tematów