PolskaPremier Tusk powitał w Warszawie kanclerz Niemiec

Premier Tusk powitał w Warszawie kanclerz Niemiec

Pakiet energetyczno-klimatyczny, szczyt UE w
Brukseli 11-12 grudnia oraz Partnerstwo Wschodnie - to główne
tematy, które poruszą w Warszawie premier Donald Tusk i
kanclerz Niemiec Angela Merkel w ramach polsko-niemieckich
konsultacji międzyrządowych.

Po godz. 10.15 premier Tusk powitał kanclerz Niemiec na dziedzińcu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Planowane jest spotkanie kanclerz Niemiec i szefa polskiego rządu w cztery oczy oraz sesja plenarna pod przewodnictwem Tuska i Merkel. Niemieckiej kanclerz będą towarzyszyć ministrowie: spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier, spraw wewnętrznych - Wolfgang Schaeuble, środowiska - Sigmar Gabriel, ds. rodziny - Ursula von der Leyen, zdrowia - Ulla Schmidt oraz sekretarz stanu w Urzędzie Kanclerskim Bernd Neumann.

Na godz. 12.45 w kancelarii premiera zaplanowana jest konferencja prasowa szefa polskiego rządu i kanclerz Niemiec.

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział, że główne tematy polsko-niemieckich rozmów to: zbliżający się szczyt UE (11-12 grudnia), unijny pakiet klimatyczno-energetyczny, Partnerstwo Wschodnie (polsko-szwedzka inicjatywa oparta na Europejskiej Polityce Sąsiedztwa), walka z kryzysem finansowym na świecie oraz stosunki dwustronne.

Negocjacje w sprawie pakietu klimatycznego, który ma doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla o 20% do 2020 roku, są na finiszu. Decyzja może zapaść podczas zbliżającego się szczytu UE. Komisja Europejska proponuje, aby od 2013 roku wszystkie pozwolenia na emisję CO2 były kupowane na otwartej aukcji, m.in. przez przedsiębiorstwa energetyczne. Polska sprzeciwia się temu rozwiązaniu, twierdząc, że doprowadziłoby do drastycznych podwyżek cen energii.

Nowak spodziewa się też, że polsko-niemieckie rozmowy będą dotyczyć przygotowań do upamiętnienia ważnych wydarzeń przypadających w 2009 roku, takich jak 70. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznica upadku komunizmu.

Inne tematy rozmów polskich i niemieckich polityków to: perspektywa wejścia Ukrainy do Unii, relacje z Rosją, sytuacja na Kaukazie i solidarność energetyczna.

W trakcie konsultacji międzyrządowych wręczone wspólną Polsko-Niemiecką Nagrodę za 2008 r. za szczególne zasługi dla rozwoju wzajemnych stosunków. Podczas tej uroczystości planowane są wystąpienia m.in. ministra Władysława Bartoszewskiego oraz szefów dyplomacji Polski Radosława Sikorskiego i Niemiec Franka- Waltera Steinmeiera.

Sikorski: rośnie polsko-niemieckie zaufanie

- Nagrody dla Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i "Akcji Znak Pokuty - Służba Pokoju" pokazują jak wielką wagę przywiązujemy do porozumienia polsko-niemieckiego - ocenił minister SZ Radosław Sikorski podczas uroczystości wręczenia Polsko-Niemieckiej Nagrody za 2008 rok.

Nagroda wręczana jest przy okazji wtorkowych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Sikorski podkreślił, że jest to w rok po wyborach parlamentarnych w Polsce. - Te minione 12 miesięcy to w stosunkach polsko-niemieckich okres dialogu nacechowanego rzeczowością i rosnącym zaufaniem - ocenił.

Szef MSZ zaznaczył, że przyszłoroczne obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej "sprawią, że w naszych relacjach dwustronnych będziemy wracać do dyskusji o przeszłości".

Dodał, że ważną przesłanką pozostaje, aby "myśląc o przyszłości, pamiętać o historii". Zwrócił też uwagę, że wraz z szefem niemieckiego MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem podjął prace nad polsko-niemieckim podręcznikiem historii.

- Cieszę się, że komitet nagrody dokonał tego cennego wyboru. Dzisiejsza uroczystość świadczy o tym, jak wielką wagę przywiązujemy do porozumienia polsko-niemieckiego - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Zaznaczył, że obaj laureaci polsko-niemieckiej nagrody "podejmują ważne dla tego porozumienia wyzwania - prowadzą dialog historyczny i rozwijają współpracę młodzieży".

Sikorski zwrócił uwagę, że Fundacja "Krzyżowa" zajmuje się propagowaniem zasad tolerancji, zaufania i porozumienia "we współżyciu międzynarodowym" oraz kontynuuje dziedzictwo antyhitlerowskiej opozycji Kręgu z Krzyżowej.

Szef MSZ przypomniał także, że 12 listopada 1989 r. w Krzyżowej na Dolnym Śląsku odbyło się spotkanie ówczesnego premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono słynną "Mszę Pojednania".

- Dialog historyczny oparty na poszanowaniu dla faktów stanowi ważną przesłankę działalności drugiego laureata - "Akcji Znak Pokuty", której 50. rocznica działalności przypada w tym roku - mówił Sikorski.

Jak dodał, punktem wyjściowym dla powstania "Akcji" było "uznanie historycznej winy Niemców za wojnę i wydarzenia z lat 1933-45". - Organizacja od samego początku ukierunkowana była ekumenicznie, wyrażając chęć pojednania pomiędzy chrześcijanami i zbliżenia z judaizmem - powiedział Sikorski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)